10 najlepszych horrorów o klaunach

10 najlepszych horrorów o klaunach
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski18.08.2023 | 7 min.

Klauny od zawsze budziły mieszane uczucia - z jednej strony kojarzone są z rozrywką i śmiechem, z drugiej wzbudzają niepokój swoim makijażem i dziwacznym zachowaniem. Nic więc dziwnego, że stały się inspiracją dla wielu reżyserów horrorów, którzy postanowili wykorzystać ten motyw do przerażania widzów. Oto zestawienie 10 najlepszych filmów grozy z klaunami w rolach głównych.

We Are Still Here (2015)

Fabuła filmu We Are Still Here

Akcja tego niezależnego horroru rozgrywa się w 1979 roku. Małżeństwo Anne i Paul Sacchetti traci syna Bobby'ego w wypadku samochodowym i przeprowadza się do starego, ponurego domu w małym miasteczku w stanie Nowy Jork. Wkrótce odkrywają, że w domu straszy, a duchy domagają się krwi nowych lokatorów. Okazuje się, że 30 lat wcześniej w tym domu miała miejsce makabryczna zbrodnia.

Dlaczego warto obejrzeć ten film?

Mocną stroną tego horroru są świetne, mroczne klimaty, nawiązujące do klasyków gatunku z lat 70. Reżyser świetnie buduje napięcie i potrafi przestraszyć widza. Co ważne, w filmie jest też sporo krwawych scen, a jedną z kluczowych postaci jest przerażający klaun.

Killer Klowns from Outer Space (1988)

Zarys fabuły Killer Klowns from Outer Space

Film opowiada o inwazji kosmitów w postaci morderczych klaunów, którzy terroryzują mieszkańców miasteczka. Porywają ludzi i zamykają ich w kokonach z cukrowej waty, by potem pożreć ich jak przekąski. Walkę z nimi podejmuje Mike Tobacco i jego dziewczyna Debbie Stone.

Ciekawostki o filmie

To kultowy horror komediowy z przełomu lat 80. i 90. Charakteryzuje się specyficznym, kolorowym klimatem i dziwacznymi kosmitami w makijażu i strojach klaunów. Film zdobył status kultowego dzięki nietypowej fabule, czarnemu humorowi i rozpoznawalnym scenom, jak pojedynek z klaunem-pająkiem.

Klown Kamp Massacre (2010)

Treść filmu Klown Kamp Massacre

Grupa nastolatków trafia do obozu dla młodych przestępców prowadzonego przez trio psychopatycznych klaunów. Zamiast resocjalizacji czekają ich tortury i okrutne morderstwa z rąk opiekunów. Jedyną nadzieją nastolatków jest ucieczka z tego piekielnego miejsca.

Dlaczego ten obraz warto obejrzeć?

To kino klasy B utrzymane w konwencji splatter. Film serwuje widzom mnóstwo krwawych scen, czarnego humoru i przerysowanej przemocy. Dodatkowym smaczkiem są klauny jako główni złoczyńcy. To pozycja obowiązkowa dla fanów brutalnych horrorów.

Clown (2014)

10 najlepszych horrorów o klaunach

Zarys fabuły Czarownicy

Bohaterem jest Kent McCoy, który dla zabawy przebiera się za klauna na urodziny syna. Niestety, okazuje się, że strój jest przeklęty i nie można go zdjąć. McCoy zaczyna powoli zmieniać się w demonicznego klauna-mordercę polującego na dzieci.

Mocne strony Czarownicy

Mocną stroną tego horroru jest przerażający główny bohater oraz jego makabryczna przemiana w klauna. Film budzi grozę, pokazując, jak zwykły człowiek staje się bezwzględnym potworem. Dodatkowo wyróżnia go ponura atmosfera oraz brutalne sceny rodem z kina splatter.

Killjoy (2000)

Treść filmu Killjoy

Film opowiada historię trojga nastolatków dręczonych przez szkolnych oprawców. Pewnego razu przyzywają zemstę w postaci klauna Killjoy. Ten materializuje się i zaczyna mordować dręczycieli nastolatków w makabryczny sposób. Jednak Killjoy ma też złe zamiary wobec swoich przyzywaczy.

Ciekawostki o Killjoy

To niskobudżetowy horror z elementami komedii i fantasy. Charakteryzuje się szalonym klimatem, mnóstwem krwi oraz czarnym humorem. Tytułowy klaun stał się kultową postacią wśród fanów kina grozy. Film doczekał się kilku sequeli.

Stitches (2012)

Fabuła Stitches

Klaun Stitches ginie w wypadku na przyjęciu urodzinowym, wskutek złośliwego żartu solenizantki i jej kolegów. Po 6 latach powraca jako demoniczny klaun-morderca, by dokonać makabrycznej zemsty.

Atuty filmu Stitches

Czarny humor, mnóstwo brutalnych scen, świetny makijaż tytułowego potwora i przerysowana, kreskówkowa przemoc - to największe zalety tej horrorowej komedii. Dodatkowym smaczkiem jest bohater w typie Freddy'ego Kruegera.

The Last Circus (2010)

Treść hiszpańskiego horroru The Last Circus

Hiszpania lat 70. XX wieku. Główny bohater Javier dołącza do trupy cyrkowej swojego ojca. Okazuje się, że w cyrku dzieją się makabryczne rzeczy, a klauni wcale nie są wesołymi błaznami. Javier angażuje się w mroczny trójkąt miłosny z piękną akrobatką i sadystycznym klaunem Sergio.

Mocne strony filmu

Mroczna atmosfera cyrku, wątki miłosnego trójkąta, bogata symbolika i metaforyka - to największe zalety hiszpańskiej produkcji. Klaun Sergio to jeden z ciekawszych "złych" klaunów w historii kina.

All Hallows’ Eve (2013)

Zarys fabuły All Hallows’ Eve

Dwoje rodzeństwa ogląda tajemniczą kasetę VHS zatytułowaną All Hallows’ Eve. Zawiera ona historie trzech potworów: klauna Art'a, wiedźmy Lilly i humanoidalnej istoty z workiem na głowie nazwanej "The Man". Każda z postaci jest brutalnym mordercą polującym na niewinne ofiary.

Dlaczego warto obejrzeć ten film?

Mocną stroną są trzy zwarte, krwawe opowieści o potworach, z których każda ma inną konwencję. Dodatkowym smaczkiem jest tajemnicza wideo-kaseta łącząca te historie w całość. Jest tu też świetnie zrealizowany, przerażający klaun Art.

Drive Thru (2007)

Fabuła Drive Thru

Grupa nastolatków jest terroryzowana przez demonicznego klauna Horny'ego, który morduje każdego, kto odwiedzi restaurację z fast foodem prowadzoną przez jego matkę. Jedynym ratunkiem jest powstrzymanie Horny'ego.

Atuty Drive Thru

Świetnie oddany klimat amerykańskiej prowincji, kreskówkowa przemoc i czarny humor oraz charyzmatyczny główny złoczyńca. To kino klasy B, które nie stara się być niczym innym i dostarcza rozrywkowej jazdy bez trzymanki.

100 Tears (2007)

Fabuła 100 Tears

Dwójka dziennikarzy śledczych tropi seryjnego mordercę przebranego za klauna. Ich poszukiwania prowadzą do opuszczonego budynku, w którym znajduje się prawdziwy dom grozy pełen okaleczonych ofiar szalonego zabójcy.

Dlaczego warto obejrzeć ten obraz?

Mocny, mroczny klimat, oszczędna fabuła skupiona na pościgu za mordercą i olbrzymie ilości krwi - to największe atuty tego slashera. Dodatkowo świetnie oddana postać tytułowego klauna oraz jego makabryczny wygląd.

Podsumowanie

Horrory z klaunami od lat dostarczają widzom mocnych wrażeń, łącząc motyw klauna - kojarzonego zazwyczaj z rozrywką - z grozą i przemocą. Filmy przedstawione w tym zestawieniu pokazują, że morderczy klauni mogą być świetnym materiałem na przerażające kino grozy. Czy to komedie czarnej grozy czy brutalne slashery - klauny doskonale odnajdują się w roli filmowych potworów. Z pewnością fani horrorów znajdą w tej list najlepszych obrazów o złowrogich błaznach coś dla siebie.

Najczęstsze pytania

Ciężko wskazać jeden konkretny tytuł, ponieważ filmy te różnią się od siebie stylem grozy. Niemniej "Clown", "Stitches" i "100 Tears" należą do najmocniejszych pod względem budowania napięcia i przerażających scen.

Najwięcej ekstremalnych scen zawierają "Clown", "100 Tears" i "Klown Kamp Massacre" - są to produkcje skupione na brutalności i tzw. "torture porn". Pozostałe obrazy też nie szczędzą widzom makabry i krwi.

Większość tych horrorów dostępna jest na DVD oraz w serwisach VOD. Część można znaleźć również na platformach streamingowych takich jak Netflix, HBO Max czy Amazon Prime.

Sequele powstały m.in. do "Killjoy", "Stitches" i "Drive Thru". Świadczy to o tym, że te tytuły zdobyły popularność i status kultowych wśród widzów.

Zdecydowanie tak, większość filmów zawiera drastyczne sceny przemocy i nie jest odpowiednia dla osób o słabych nerwach. To mocne kino grozy skierowane do widzów o wytrzymałości na horror.

5 Podobnych Artykułów

  1. Angielskie słodycze - recenzje i porady: Zanurz się w słodkim świecie smaków
  2. Awaria Bełchatów: Przyczyny i konsekwencje awarii elektrowni - co warto wiedzieć?
  3. Spalarnia śmieci w Wiedniu - największa w Europie. Jak działa i dlaczego jest tak ważna?
  4. Jakie są koszty instalacji fotowoltaiki na garażu? Praktyczne porady
  5. 10 najlepszych filmów familijnych na niedzielę
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski

Jestem Fabian i od zawsze nurtowała mnie siła kinematografii i sztuki telewizyjnej. Tutaj na stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły