Co oglądać po Obiecującej. Młodej. Kobiecie?

Co oglądać po Obiecującej. Młodej. Kobiecie?
Autor Marcelina Wróblewska
Marcelina Wróblewska15.09.2023 | 6 min.

Obiecująca. Młoda. Kobieta. to film, który porusza ważne tematy związane z dorastaniem, samorealizacją i feminizmem. Po obejrzeniu tej produkcji, warto sięgnąć po inne tytuły podejmujące podobną tematykę. Oto kilka propozycji godnych uwagi filmów o dojrzewaniu, samostanowieniu kobiet i walce o równouprawnienie.

Komedie romantyczne w konwencji Obiecującej. Młodej. Kobiety

W poszukiwaniu miłości

Klasyczna komedia romantyczna z Hugh Grantem i Julianne Moore w rolach głównych. Akcja osadzona w Nowym Jorku, opowiada historię samotnego księgarza Williama, który zakochuje się w ekscentrycznej aktorce Anną. Film przepełniony jest ciepłym humorem i pokazuje perypetie bohaterów w poszukiwaniu miłości i spełnienia.

Utalentowany pan Ripley

Mroczniejsza odsłona gatunku z Mattem Damonem jako tytułowym oszustem udającym kogoś, kim nie jest. Poznajemy historię Ripleya, który przybiera tożsamość zamożnego młodego mężczyzny, by wkraść się w łaski jego dziewczyny played by Gwyneth Paltrow. Film psychologiczny z elementami thrillera pokazujący ciemną stronę ludzkiej natury.

Notting Hill

Kultowa już pozycja z udziałem Julii Roberts i Hugh Granta. On - właściciel niewielkiej księgarni, ona - sławna amerykańska aktorka. Miłość kwitnie, mimo dzielących ich różnic. Urocza opowieść o związku na przekór konwenansom i higienicznie czysta komedia romantyczna.

Dramaty o dojrzewaniu i dorastaniu

Przebudzenia

Poruszający dramat z Leonardo DiCaprio i Kate Winslet oparte na prawdziwej historii. Opowieść o niezwykłej więzi, jaka rodzi się między pacjentką a nowym lekarzem w zakładzie dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Film pokazuje trudy dorastania, kruchość psychiki i siłę ludzkich uczuć.

American Beauty

Głośny obraz z Kevinem Spacey jako głową rodziny w kryzysie wieku średniego. Bohater rzuca pracę, by zacząć żyć na własnych zasadach, czym wzbudza konsternację bliskich. Film w satyryczny sposób ukazuje problemy typowe dla okresu dojrzewania.

Przeminęło z wiatrem

Oscarowy hit na podstawie bestsellerowej powieści. Opowieść o trudach dorastania i miłości na tle wojny secesyjnej z udziałem Vivien Leigh i Clarka Gable'a w rolach Scarlett i Rhetta. Klasyka kina, która wciąż wzrusza i bawi widzów na całym świecie.

Filmy o feminizmie i samorealizacji

Erin Brockovich

Oscarowy film z Julią Robert w roli tytułowej jako samotna matka walcząca z firmą o odszkodowania dla mieszkańców zatrutego miasta. Pokazuje determinację i siłę kobiety, która nie boi się walczyć o sprawiedliwość.

Diabeł ubiera się u Prady

Lekka komedia obyczajowa o świecie mody i realizacji zawodowej marzeń. Główna bohaterka (grana przez Anne Hathaway) dostaje pracę jako asystentka niezwykle wymagającej redaktor naczelnej magazynu mody (Meryl Streep). Dziewczyna musi zmierzyć się z presją branży, ale i odnaleźć własną ścieżkę.

Moje wielkie greckie wesele

Ciepła opowieść o Grece, która wyjeżdża do Stanów by wyjść za mąż za Amerykanina. Rodzina kobiety jest jednak zdeterminowana, by urządzić jej tradycyjny, wystawny ślub. Zabawne perypetie i refleksja nad samostanowieniem.

Thrillery psychologiczne o toksycznych związkach

Co oglądać po Obiecującej. Młodej. Kobiecie?

Przylądek strachu

Klasyk gatunku w reżyserii Martina Scorsese zRoberym De Niro i Nickiem Nolte. Dwóch przyjaciół-policjantów prowadzi śledztwo w sprawie gwałtów. Jeden z nich zaczyna podejrzewać drugiego o makabryczne zbrodnie. Mroczna historia o obsesji, winie i zaufaniu.

Podstawy strachu

Thriller z Markiem Wahlbergiem o mężczyźnie opętanym swoją byłą dziewczyną, graną przez Reese Witherspoon. Stalking, przemoc i chorobliwa fascynacja w toksycznym związku doprowadzają do dramatycznego finału. Obraz patologicznej miłości i mechanizmów kontroli.

Nagi instynkt

Kultowy erotyczny thriller z Sharon Stone jako tajemniczą pisarką, która staje się główną podejrzaną w sprawie morderstwa jej kochanka. Śledztwo prowadzi detektyw grany przez Michaela Douglasa. Niezwykle kontrowersyjny jak na swoje czasy obraz, pełen napięcia.

Dramaty historyczne o walce o prawa kobiet

Sufrażystki

Poruszający dramat historyczny z Carey Mulligan o kobietach walczących o prawa wyborcze na początku XX wieku w Anglii. Ukazuje determinację bohaterek, gotowych na wiele poświęceń w imię słusznej sprawy.

Ukryte działania

Oparte na faktach opowieść o małżeństwie matematyków (granych przez Felicity Jones i Armie Hammera), którzy przyczynili się do złamania kodu Enigmy. Pokazuje rolę kobiet pracujących w cieniu mężczyzn nad kluczowymi dla historii projektami.

Żony ze Stepney

Film przedstawiający strajk kobiet pracujących w fabryce w Londynie w 1968 roku, które domagały się równych praw. Obraz z życia bohaterek walczących z dyskryminacją i o lepsze warunki pracy.

Filmy biograficzne o wybitnych kobietach

Coco Before Chanel

Historia słynnej projektantki mody Coco Chanel, która z biednej sieroty potrafiła zbudować imperium modowe. W rolę francuskiej ikony stylu wcieliła się Audrey Tautou. Opowieść o determinacji, pracy i wchodzeniu na szczyt pomimo przeciwności losu.

Teoria wszystkiego

Wzruszający film o niezwykłej relacji astrofizyka Stephena Hawkinga i jego żony Jane, która poświęciła się opiece nad mężem po jego chorobie. W role małżeństwa Hawkingów wcielili się Eddie Redmayne i Felicity Jones.

Judy

Biopic o burzliwym życiu i karierze legendarnej aktorki i piosenkarki Judy Garland. W tytułową rolę wcieliła się Renée Zellweger, za co otrzymała Oscara. Film przedstawia zmagania artystki z sławą, uzależnieniami i problemami osobistymi.

Powyższe propozycje to zaledwie wybrane pozycje dla widzów, którzy cenią kino z wymownymi bohaterkami i ważnymi społecznie tematami. Każdy z tych filmów z pewnością dostarczy wielu emocji i skłoni do przemyśleń na długo po seansie.

Podsumowanie

Obiecująca. Młoda. Kobieta. to film wyjątkowy, który pokazuje dojrzewanie bohaterki i jej drogę do samorealizacji. Produkcję tę warto zestawić z innymi tytułami poruszającymi podobną tematykę - od komedii romantycznych, przez dramaty obyczajowe, po thrillery i filmy biograficzne o wybitnych kobietach. W każdym z zaproponowanych filmów odnajdziemy motywy bliskie historii przedstawionej w Obiecującej..., takie jak poszukiwanie miłości i siebie, próby wyrwania się z toksycznych relacji, czy walka o swoje miejsce i prawa. Są to produkcje warte obejrzenia i przemyślenia dla każdego widza, który ceni w kinie uniwersalne tematy, dotykające sedna ludzkich doświadczeń.

Najczęstsze pytania

Do podobnych fabularnie należą przede wszystkim W poszukiwaniu miłości, Notting Hill oraz Utalentowany pan Ripley - łączą je motywy miłości, dorastania i poszukiwania samego siebie.

Feminizmem zajmują się zwłaszcza Erin Brockovich, Diabeł ubiera się u Prady oraz Sufrażystki - opowiadają one o samorealizacji kobiet i walce o równouprawnienie.

Doskonałe dramaty obyczajowe o trudach dorastania to Przebudzenia, American Beauty oraz klasyczne Przeminęło z wiatrem.

Z toksycznymi związkami mierzą się bohaterowie filmów Przylądek strachu, Podstawy strachu oraz Nagi instynkt.

Biograficzny charakter mają obrazy Coco Before Chanel o kultowej projektantce, Teoria wszystkiego o żonie Hawkinga oraz Judy opowiadająca o Judy Garland.

5 Podobnych Artykułów

  1. Angielskie słodycze - recenzje i porady: Zanurz się w słodkim świecie smaków
  2. Awaria Bełchatów: Przyczyny i konsekwencje awarii elektrowni - co warto wiedzieć?
  3. Spalarnia śmieci w Wiedniu - największa w Europie. Jak działa i dlaczego jest tak ważna?
  4. Jakie są koszty instalacji fotowoltaiki na garażu? Praktyczne porady
  5. Jak zorganizować maraton Gwiezdnych Wojen?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marcelina Wróblewska
Marcelina Wróblewska

Z pasją opowiadam o filmach i serialach, odkrywam architektoniczne piękno świata oraz eksploruję głębiny religii. W moim świecie kulinaria stają się sztuką. Zapraszam na podróż przez różnorodność i inspiracje.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły