Co warto wiedzieć o nowym filmie Matrix?

Co warto wiedzieć o nowym filmie Matrix?
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski03.09.2023 | 8 min.

Matrix to bez wątpienia jedna z najbardziej kultowych produkcji w historii kina. Pierwszy film z tej serii w reżyserii sióstr Wachowskich zrewolucjonizował gatunek sci-fi i na trwałe zapisał się w kanonie światowej kinematografii. Od premiery ostatniej części minęło już jednak niemal 20 lat, więc zapowiedź kontynuacji wywołała niemałe emocje wśród fanów. W nadchodzącym filmie Matrix Zmartwychwstania powracają znani bohaterowie, a także pojawia się wielu nowych. Jakie tajemnice kryje fabuła sequela i na co mogą liczyć widzowie? Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym informacjom na temat jednej z najbardziej wyczekiwanych premier 2022 roku.

Fabuła i akcja nowej części Matrix

Twórcy trzymają szczegóły fabuły w ścisłej tajemnicy. Wiemy jednak, że akcja osadzona będzie kilkanaście lat po wydarzeniach z zakończenia trylogii. Neo żyje w Matrixie niczym zwykły człowiek i nie pamięta swojej misji. Na jego ścieżce stanie tajemnicza postać granej przez Jessikę Henwick, która zasugeruje, że rzeczywistość może nie być taka, jak mu się wydaje. Pojawią się sugestie, że Matrix uległ pewnym zmianom od czasu wydarzeń, które pamiętamy. Na horyzoncie majaczy jednak nowe zagrożenie zarówno dla świata ludzi, jak i maszyn.

Zwiastuny sugerują, że Neo będzie stopniowo odzyskiwał dawne wspomnienia i moce, by ponownie stawić czoła Agentowi Smithowi. Tym razem jego głównym celem ma być ocalenie Trinity. Akcja zapowiada się niezwykle dynamicznie, z licznymi scenami walki i pościgów rodem z poprzednich części. Twórcy obiecują też wiele zaskakujących zwrotów akcji i tajemnic do rozwiązania. Jaką rolę odegra nowa postać granej przez Yahyę Abdul-Mateena II? Tego dowiemy się dopiero w kinie.

Obsada i nowe postacie w filmie

Powrót głównych bohaterów

Matrix Zmartwychwstania to przede wszystkim radosny powrót dobrze znanych i lubianych postaci. Na ekranie ponownie zobaczymy oczywiście Keanu Reevesa jako Neo oraz Carrie-Anne Moss jako Trinity. Choć bohaterowie polegli w trzeciej części, twórcy znaleźli sposób, by ich reaktywować. W jakiej formie powrócą i jaką rolę odegrają w nowej historii? Na te pytania musimy jeszcze poczekać. Na pewno jednak ich obecność to jeden z najmocniejszych magnetów, który przyciągnie do kin rzesze fanów pierwszej godziny.

Nowi aktorzy i ich role

Oprócz sprawdzonych twarzy, w filmie zobaczymy też kilku nowych, niezwykle ciekawych aktorów. Jessica Henwick, znana między innymi z serialu "Żelazny Fist", wcieli się w tajemniczą Bugs - postać, która odegra kluczową rolę w odzyskiwaniu przez Neo dawnych wspomnień. Yahya Abdul-Mateen II z kolei zagra młodszą wersję Morfeusza. Jego rola w fabule również owiana jest aurą niepewności. W obsadzie znalazł się także Neil Patrick Harris, którego zadaniem będzie wprowadzenie elementu dystansu i humoru do mrocznej historii. Aktor wcieli się w postać analytika.

Gościnne występy znanych twarzy

Wśród licznych nowych twarzy, pojawią się także cameo znanych osób. Już na trailerze możemy dostrzec kultowego już Agenta Smitha, którego znów zagra Hugo Weaving. Pojawi się również Lambert Wilson jako Merowing oraz Daniel Bernhardt jako Agent Johnson. Ich role mają być jednak bardzo epizodyczne. Niewykluczone, że twórcy szykują jeszcze kilka niespodzianek w obsadzie.

Zwiastuny i materiały promocyjne Matrix 4

Pierwsze zapowiedzi fabuły i akcji

W sieci pojawiły się już dwa oficjalne zwiastuny Matrix Zmartwychwstania. Oba utrzymane są w konwencji tajemniczych, krótkich teaserosów, które raczej zachęcają do stawiania pytań niż udzielają odpowiedzi. Mimo to, możemy na ich podstawie wywnioskować kilka rzeczy na temat fabuły i klimatu nowej odsłony. Pojawiają się nawiązania do wybranych scen z poprzednich części, co sugeruje powrót do korzeni i znanych motywów. Sam Neo wydaje się jednak zupełnie zapomnieć o swojej misji. Na jego drodze staje Bugs, aby go "obudzić".

Analiza treści zwiastunów

Fani doszukują się w zwiastunach wielu smaczków i nawiązań do oryginalnej trylogii. Pojawia się na przykład słynny "biały królik", którym tym razem jest tatuaż na ciele nowej bohaterki. Analizowane są także pojedyncze ujęcia i sceny akcji, sugerujące powrót Agenta Smitha, nowe moce Neo oraz liczne walki i pościgi. Zwiastuny budzą apetyt na więcej, ale nie zdradzają kluczowych elementów fabuły. Twórcy z premedytacją trzymają je w tajemnicy.

Plakaty i grafiki promujące film

Oprócz zwiastunów, w sieci pojawiły się już oficjalne plakaty Matrix Zmartwychwstania z widocznymi głównymi bohaterami. Dominują na nich czerń i zielone akcenty nawiązujące do kodu Matrixa. Neo i Trinity ukazani są na tle znanych już z poprzednich części wzorów, symbolizujących wirtualny świat. Minimalistyczna szata graficzna oddaje klimat i stylistykę całej serii. Premierze będzie towarzyszyć zapewne więcej tego typu grafik.

Twórcy i realizacja nowego Matrixa

Co warto wiedzieć o nowym filmie Matrix?

Reżyseria i scenariusz Lany Wachowski

Choć pierwotnie za kamerą miały stanąć obie siostry Wachowskie, ostatecznie projekt zrealizowała solo Lana Wachowski. To ona jest odpowiedzialna za reżyserię, scenariusz i produkcję filmu. Jej autorski styl i wizja zdecydowanie przyczyniły się do sukcesu oryginalnej trylogii, więc można się spodziewać podobnego efektu. Twórczyni ma w planach stworzenie kolejnej trylogii osadzonej w tym samym uniwersum. Czy Matrix 4 zapoczątkuje nową erę kasowych hitów sci-fi?

Muzyka, zdjęcia i efekty specjalne

Za zdjęcia do filmu odpowiada Daniele Massaccesi, który wcześniej pracował przy takich hitach jak "John Wick 2" i "Cloverfield Paradox". Muzykę skomponował Johnny Klimek ("Cloud Atlas", "Sense8"). Ze szczególną uwagą dopracowywane będą zapewne efekty specjalne i charakteryzacja. Twórcy obiecują wiele imponujących scen akcji i pojedynków. Pod względem realizacyjnym Matrix Zmartwychwstania zapowiada się na prawdziwą ucztę dla oczu i uszu.

Kontynuacja spuścizny sióstr Wachowskich

Matrix 4 to nie tylko hołd dla kultowej trylogii, ale i symboliczne podsumowanie dorobku sióstr Wachowskich. Słynne reżyserki od lat 90. redefiniowały gatunek sci-fi i akcji, wnosząc do niego niepowtarzalny styl i filozoficzne przesłanie. Choć tym razem Lana działa solo, jej najnowsze dzieło z pewnością będzie kontynuować spuściznę jej twórczości z Lilly. Czy powstanie kolejna trylogia godna miana kultowej?

Premiera i dystrybucja filmu Matrix Zmartwychwstania

Data premiery w kinach i na platformach

Polska premiera Matrix Zmartwychwstania (Matrix Resurrections) odbędzie się 22 grudnia 2022 roku. Wcześniej, bo już 20 grudnia, film pojawi się na ekranach amerykańskich kin. Jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, będzie to jedna z najważniejszych premier kinowych końcówki bieżącego roku.

Dystrybucja na świecie i w Polsce

Matrix 4 dystrybuowany jest przez wytwórnię Warner Bros. Obraz trafił już na ekrany w wielu krajach świata, w tym w USA, Chinach, Rosji, Indiach, krajach Europy Zachodniej i Ameryki Południowej. W Polsce dystrybutorem jest Warner Bros. Pictures Poland. Film pokazywany będzie zarówno w kinach, jak i na platformach streamingowych HBO Max.

Dostępność w serwisach streamingowych

Jednocześnie z premierą w kinach, Matrix Zmartwychwstania pojawi się w serwisach HBO Max dla subskrybentów z USA oraz innych wybranych krajów. W Polsce platforma ma ruszyć dopiero w 2022 roku, więc początkowo dostępny będzie wyłącznie seans kinowy. Później z pewnością film trafi także na inne serwisy takie jak Netflix, Amazon Prime czy Player.

Oczekiwania i przewidywania wobec sequela

Opinie krytyków i widzów na temat fabuły

Większość recenzentów podchodzi do filmu z optymizmem, chwaląc powrót do korzeni serii i angażującą fabułę nawiązującą do pierwszej trylogii. Krytycy doceniają rozmach produkcji i warsztat twórców. Widzowie wyrażają sentyment do kultowych postaci i mają nadzieję na emocjonującą kontynuację historii. Pojawiają się oczywiście obawy o nadmierną eksploatację znanego tytułu, ale ogólny odbiór jest pozytywny.

Porównanie z oryginalną trylogią Matrix

Fani porównują oczywiście nowy film do oryginalnej trylogii. Choć wątpią, by dorównał on mrocznemu klimatowi i przełomowej fabule pierwszego Matrixa, to liczą na godną kontynuację i rozwinięcie wątków znanych bohaterów. Spodziewają się wciągającej akcji i efektów specjalnych na najwyższym poziomie. Czy Matrix 4 ma szansę zyskać status kultowego?

Szanse na sukces kasowy i artystyczny

Prognozy finansowe wskazują, że Matrix Zmartwychwstania ma olbrzymi potencjał komercyjny. Budżet filmu sięga 190 milionów dolarów, więc przy dobrej promocji może się zwrócić z nawiązką. Artystycznie wiele zależy od oceny fanów - jeśli scenariusz spełni ich oczekiwania, film może liczyć na miano kultowego. Z pewnością na uwagę z

Podsumowanie

Premiera Matrix Zmartwychwstania to zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych końcówki 2022 roku. Powrót kultowych postaci i twórców rozbudza wyobraźnię fanów, choć fabuła nadal owiana jest aurą tajemnicy. Na pewno możemy liczyć na wciągającą akcję, efekty specjalne na najwyższym poziomie i wiele niespodzianek. Czy Matrix 4 sprosta wysokim oczekiwaniom i zdobędzie status kultowego? O tym przekonamy się już niebawem. 22 grudnia fani będą mogli ponownie wejść do matriksa i przenieść się do tego niezwykłego świata science fiction stworzonego przez siostry Wachowskie.

Najczęstsze pytania

Polska premiera filmu Matrix Zmartwychwstania odbędzie się 22 grudnia 2022 roku.

Na razie film dostępny będzie jedynie w kinach. W późniejszym terminie pojawi się na platformach streamingowych takich jak HBO Max, Netflix czy Player.

Reżyserką Matrix Zmartwychwstania jest Lana Wachowski, która stworzyła również oryginalną trylogię wspólnie z siostrą Lilly Wachowski.

W rolach głównych powracają Keanu Reeves jako Neo i Carrie-Anne Moss jako Trinity. W obsadzie są też m.in. Yahya Abdul-Mateen II, Jessica Henwick, Neil Patrick Harris i Priyanka Chopra Jonas.

Matrix 4 to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń z trylogii Matrix. Akcja osadzona jest kilkanaście lat po zakończeniu trzeciej części z 2003 roku.

5 Podobnych Artykułów

  1. Angielskie słodycze - recenzje i porady: Zanurz się w słodkim świecie smaków
  2. Awaria Bełchatów: Przyczyny i konsekwencje awarii elektrowni - co warto wiedzieć?
  3. Spalarnia śmieci w Wiedniu - największa w Europie. Jak działa i dlaczego jest tak ważna?
  4. Jakie są koszty instalacji fotowoltaiki na garażu? Praktyczne porady
  5. 10 najlepszych filmów familijnych na niedzielę
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski

Jestem Fabian i od zawsze nurtowała mnie siła kinematografii i sztuki telewizyjnej. Tutaj na stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły