Najlepsze westerny w historii kina

Najlepsze westerny w historii kina
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski04.09.2023 | 4 min.

Klasyki gatunku western

Gatunek western zyskał popularność już na początku XX wieku, kiedy to powstawały pierwsze nieme filmy osadzone na Dzikim Zachodzie. Jednak prawdziwy rozkwit nastąpił w latach 40. i 50., gdy western stał się jednym z najchętniej oglądanych gatunków filmowych. Wśród największych klasyków z tamtego okresu znajdują się takie tytuły, jak:

"Dwunastu wściekłych ludzi"

Film z 1957 roku w reżyserii Sidneya Lumeta opowiada o 12-osobowej ławie przysięgłych, która ma zadecydować o losie młodego oskarżonego o zabójstwo. Jeden z ławników (granego przez Henry'ego Fondę) nie jest przekonany o winie chłopaka i próbuje przekonać do tego pozostałych członków ławy. Film budzi kontrowersje, pokazując, jak łatwo jest manipulować opinią publiczną i jak trudno jest zachować obiektywizm. Mimo iż akcja rozgrywa się w zamkniętej sali sądowej, reżyserowi udało się stworzyć niezwykle napiętą atmosferę westernu.

"Rzeka Czerwona"

Klasyczny western z 1948 roku w reżyserii Howarda Hawksa z Johnem Wayne'em w roli głównej. Opowiada historię byłego rewolwerowca Dunsona, który prowadzi stado bydła przez niebezpieczne tereny Teksasu, aby dotrzeć do rzeki Red River. Po drodze musi stawić czoło atakom Indian i buntownikom we własnej grupie. Film charakteryzuje się świetnymi zdjęciami Dzikiego Zachodu oraz wspaniałymi kreacjami aktorskimi głównych bohaterów. Uważany jest za jeden z najlepszych westernów w historii.

"Poszukiwacze"

Western Johna Forda z 1956 roku z udziałem Johna Wayne'a i Jeffrey'a Huntera. Opowiada o grupie poszukiwaczy złota, którzy wyruszają w góry, aby odnaleźć zaginiony tabor. Podczas wyprawy muszą zmagać się z surowym klimatem, atakami Indian oraz wewnętrznymi konfliktami. Reżyser świetnie oddaje ciężkie warunki życia na Dzikim Zachodzie i dynamikę grupy, której członkowie muszą polegać na sobie nawzajem, aby przetrwać. Film zachwyca zdjęciami malowniczych krajobrazów.

Westerny z największymi gwiazdami

W latach 50. i 60. wiele hollywoodzkich gwiazd filmowych występowało w westernach. Był to popularny gatunek, który przyciągał na ekran największe nazwiska. Oto niektóre z najbardziej pamiętnych filmów z udziałem ówczesnych celebrytów:

"Rio Bravo" z Johnem Wayne'em

Klasyk z 1959 roku w reżyserii Howarda Hawksa z Johnem Wayne'em w roli szeryfa, który wraz z garstką pomocników broni więźnia przed atakiem bandytów. Wayne stworzył tu jedną ze swoich najbardziej charakterystycznych ról - samotnego, milczącego stróża prawa o stalowych nerwach. Jego kreacja oraz świetna chemia z partnerującym mu Deanem Martinem sprawiają, że film od dekad zachwyca widzów.

"Prawdziwe męstwo" z Garym Cooperem

Western z 1952 roku w reżyserii Freda Zinnemanna z Garym Cooperem w roli szeryfa, który chroni desperata przed linczem. Cooper z mocą pokazuje dylematy moralne i odwagę swojej postaci. Film zdobył aż 4 Oscary, a kreacja Coopera uznawana jest za jedną z najlepszych w jego karierze i w historii kina westernowego.

"Dzika banda" z Jackiem Nicholsonem

Hit z 1969 roku w reżyserii Sama Peckinpaha ze świetną obsadą, w tym młodym Jackiem Nicholsonem. Grupa rewolwerowców porywa bankierka, aby zdobyć pieniądze na ukrytą broń. Film wyróżnia się wyjątkowo brutalnymi scenami strzelanin i nietypowym, ponurym klimatem. Nicholson kreuje postać bezwzględnego bandyty, dając popis gry aktorskiej, która na trwale wpisała go do historii kina.

Mroczne oblicze Dzikiego Zachodu

Choć westerny kojarzą się z akcją i przygodami, część z nich przedstawia mroczniejszą wizję Dzikiego Zachodu, pełną brudnej walki o przetrwanie. Oto kilka przykładów ponurego westernu:

"Bez przebaczenia" Clinta Eastwooda

Film z 1992 roku w reżyserii i z udziałem Clinta Eastwooda. Emerytowany rewolwerowiec William Munny zgadza się na ostatnią misję zabójstwa za pieniądze, aby

Podsumowanie

Najlepsze westerny w historii kina

Western jako gatunek filmowy ma bardzo długą i bogatą historię. Od klasycznych produkcji z lat 50. i 60. po współczesne westerny z nowatorskim podejściem - ten rodzaj kina wciąż przyciąga widzów na całym świecie. Niezależnie od tego, czy preferujesz mroczne filmy akcji, komedie czy produkcje z kobietami w rolach głównych, z pewnością znajdziesz coś dla siebie wśród westernów. Ta podróż w czasie do Dzikiego Zachodu wciąż pozostaje niezwykle emocjonująca.

5 Podobnych Artykułów

  1. Angielskie słodycze - recenzje i porady: Zanurz się w słodkim świecie smaków
  2. Awaria Bełchatów: Przyczyny i konsekwencje awarii elektrowni - co warto wiedzieć?
  3. Spalarnia śmieci w Wiedniu - największa w Europie. Jak działa i dlaczego jest tak ważna?
  4. Jakie są koszty instalacji fotowoltaiki na garażu? Praktyczne porady
  5. 10 najlepszych filmów familijnych na niedzielę
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski

Jestem Fabian i od zawsze nurtowała mnie siła kinematografii i sztuki telewizyjnej. Tutaj na stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły