Najlepsze westerny w historii kina

Najlepsze westerny w historii kina
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski04.09.2023 | 4 min.

Klasyki gatunku western

Gatunek western zyskał popularność już na początku XX wieku, kiedy to powstawały pierwsze nieme filmy osadzone na Dzikim Zachodzie. Jednak prawdziwy rozkwit nastąpił w latach 40. i 50., gdy western stał się jednym z najchętniej oglądanych gatunków filmowych. Wśród największych klasyków z tamtego okresu znajdują się takie tytuły, jak:

"Dwunastu wściekłych ludzi"

Film z 1957 roku w reżyserii Sidneya Lumeta opowiada o 12-osobowej ławie przysięgłych, która ma zadecydować o losie młodego oskarżonego o zabójstwo. Jeden z ławników (granego przez Henry'ego Fondę) nie jest przekonany o winie chłopaka i próbuje przekonać do tego pozostałych członków ławy. Film budzi kontrowersje, pokazując, jak łatwo jest manipulować opinią publiczną i jak trudno jest zachować obiektywizm. Mimo iż akcja rozgrywa się w zamkniętej sali sądowej, reżyserowi udało się stworzyć niezwykle napiętą atmosferę westernu.

"Rzeka Czerwona"

Klasyczny western z 1948 roku w reżyserii Howarda Hawksa z Johnem Wayne'em w roli głównej. Opowiada historię byłego rewolwerowca Dunsona, który prowadzi stado bydła przez niebezpieczne tereny Teksasu, aby dotrzeć do rzeki Red River. Po drodze musi stawić czoło atakom Indian i buntownikom we własnej grupie. Film charakteryzuje się świetnymi zdjęciami Dzikiego Zachodu oraz wspaniałymi kreacjami aktorskimi głównych bohaterów. Uważany jest za jeden z najlepszych westernów w historii.

"Poszukiwacze"

Western Johna Forda z 1956 roku z udziałem Johna Wayne'a i Jeffrey'a Huntera. Opowiada o grupie poszukiwaczy złota, którzy wyruszają w góry, aby odnaleźć zaginiony tabor. Podczas wyprawy muszą zmagać się z surowym klimatem, atakami Indian oraz wewnętrznymi konfliktami. Reżyser świetnie oddaje ciężkie warunki życia na Dzikim Zachodzie i dynamikę grupy, której członkowie muszą polegać na sobie nawzajem, aby przetrwać. Film zachwyca zdjęciami malowniczych krajobrazów.

Westerny z największymi gwiazdami

W latach 50. i 60. wiele hollywoodzkich gwiazd filmowych występowało w westernach. Był to popularny gatunek, który przyciągał na ekran największe nazwiska. Oto niektóre z najbardziej pamiętnych filmów z udziałem ówczesnych celebrytów:

"Rio Bravo" z Johnem Wayne'em

Klasyk z 1959 roku w reżyserii Howarda Hawksa z Johnem Wayne'em w roli szeryfa, który wraz z garstką pomocników broni więźnia przed atakiem bandytów. Wayne stworzył tu jedną ze swoich najbardziej charakterystycznych ról - samotnego, milczącego stróża prawa o stalowych nerwach. Jego kreacja oraz świetna chemia z partnerującym mu Deanem Martinem sprawiają, że film od dekad zachwyca widzów.

"Prawdziwe męstwo" z Garym Cooperem

Western z 1952 roku w reżyserii Freda Zinnemanna z Garym Cooperem w roli szeryfa, który chroni desperata przed linczem. Cooper z mocą pokazuje dylematy moralne i odwagę swojej postaci. Film zdobył aż 4 Oscary, a kreacja Coopera uznawana jest za jedną z najlepszych w jego karierze i w historii kina westernowego.

"Dzika banda" z Jackiem Nicholsonem

Hit z 1969 roku w reżyserii Sama Peckinpaha ze świetną obsadą, w tym młodym Jackiem Nicholsonem. Grupa rewolwerowców porywa bankierka, aby zdobyć pieniądze na ukrytą broń. Film wyróżnia się wyjątkowo brutalnymi scenami strzelanin i nietypowym, ponurym klimatem. Nicholson kreuje postać bezwzględnego bandyty, dając popis gry aktorskiej, która na trwale wpisała go do historii kina.

Mroczne oblicze Dzikiego Zachodu

Choć westerny kojarzą się z akcją i przygodami, część z nich przedstawia mroczniejszą wizję Dzikiego Zachodu, pełną brudnej walki o przetrwanie. Oto kilka przykładów ponurego westernu:

"Bez przebaczenia" Clinta Eastwooda

Film z 1992 roku w reżyserii i z udziałem Clinta Eastwooda. Emerytowany rewolwerowiec William Munny zgadza się na ostatnią misję zabójstwa za pieniądze, aby

Podsumowanie

Najlepsze westerny w historii kina

Western jako gatunek filmowy ma bardzo długą i bogatą historię. Od klasycznych produkcji z lat 50. i 60. po współczesne westerny z nowatorskim podejściem - ten rodzaj kina wciąż przyciąga widzów na całym świecie. Niezależnie od tego, czy preferujesz mroczne filmy akcji, komedie czy produkcje z kobietami w rolach głównych, z pewnością znajdziesz coś dla siebie wśród westernów. Ta podróż w czasie do Dzikiego Zachodu wciąż pozostaje niezwykle emocjonująca.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Angielskie słodycze - recenzje i porady: Zanurz się w słodkim świecie smaków
  2. Biogazownie kontenerowe - najlepsze rozwiązanie dla małych gospodarstw
  3. Kultowe horrory z potworami
  4. Najlepsze filmy z Angeliną Jolie
  5. Panele solarne do grzania wody w basenie - tania alternatywa
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski

Jestem Fabian i od zawsze nurtowała mnie siła kinematografii i sztuki telewizyjnej. Tutaj na stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły