Przydomowa elektrownia wiatrowa - turbiny wiatrowe 5kW i małe turbiny domowe

 Przydomowa elektrownia wiatrowa - turbiny wiatrowe 5kW i małe turbiny domowe
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski14.10.2023 | 7 min.

Coraz więcej osób decyduje się na instalację przydomowych elektrowni wiatrowych. Pozwalają one nie tylko zmniejszyć rachunki za prąd, ale też uniezależnić się energetycznie i zyskać pewną niezależność. Jakie są zalety i wady takich instalacji? Jak dobrać odpowiednią turbinę wiatrową do warunków panujących wokół naszej posesji?

Najlepsze turbiny wiatrowe do domu – jak dobrać moc i typ turbiny?

Decydując się na zakup turbiny wiatrowej, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim powinniśmy określić, jaka moc będzie dla nas optymalna. Turbiny o mocy 1-3 kW są odpowiednie dla niewielkich gospodarstw domowych o niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Turbiny 5-10 kW sprawdzą się w większych domach jednorodzinnych. Jeśli mamy duże zużycie prądu, warto rozważyć turbinę 10-20 kW.

Kolejna kwestia to typ turbiny – ważny jest kształt łopat (proste vs zakrzywione) i ich liczba, a także sposób montażu (pionowy lub poziomy). Turbiny o pionowej osi obrotu lepiej wychwytują wiatr, ale wymagają większej wysokości. Przy małych turbinach do 5 kW popularniejsze są łopaty zakrzywione, które lepiej radzą sobie z turbulentnym wiatrem.

Jak działają małe turbiny wiatrowe 5 kW do domu i ogródka?

Małe turbiny wiatrowe 5 kW działają na podobnej zasadzie co duże wiatraki – wykorzystują energię wiatru do obracania łopat i wirnika, który napędza generator prądu. Im mocniejszy wiatr, tym szybciej wirnik się kręci, wytwarzając więcej energii elektrycznej. Prąd stały z generatora jest zamieniany na prąd przemienny.

Turbiny przydomowe montowane są zazwyczaj na maszcie na dachu lub obok domu. Ważne jest odpowiednie ustawienie turbiny pod kątem najczęstszych kierunków wiatru. Produkowana energia może być zużywana na bieżąco lub magazynowana w akumulatorach.

Zasięg turbiny 5 kW wynosi ok. 50-100 m. Aby turbina efektywnie pracowała, prędkość wiatru powinna wynosić minimum 3-4 m/s. Przy wietrze o prędkości 12 m/s turbina osiąga maksymalną wydajność.

Ile kosztują i jak zamontować na dachu turbinę wiatrową do prądu w domu?

Ceny turbin wiatrowych do zastosowań domowych zaczynają się od ok. 10 tys. zł w przypadku najmniejszych modeli 1-2 kW. Standarodowa turbina 5 kW to koszt rzędu 30-60 tys. zł. Do tego dochodzą koszty transportu, fundamentu i montażu, które mogą wynieść nawet 20 tys. zł.

Montaż turbiny wiatrowej wymaga postawienia solidnego masztu o odpowiedniej wysokości, aby turbina znalazła się powyżej przeszkód terenowych. Maszty wykonuje się zwykle z metalu (np. ze stali nierdzewnej). Następnie montuje się gondolę turbiny i podłącza okablowanie.

Montaż na dachu jest możliwy w przypadku lekkich turbin, jednak wiąże się z dodatkowymi wzmocnieniami konstrukcji dachu. Dotyczy to zwłaszcza dachów krytych dachówką ceramiczną lub cementową. Może być konieczne także uzyskanie pozwolenia na budowę.

Jakie są wady i zalety domowych elektrowni wiatrowych do 5 kW?

 Przydomowa elektrownia wiatrowa - turbiny wiatrowe 5kW i małe turbiny domowe

Zaletą domowych elektrowni wiatrowych jest przede wszystkim możliwość obniżenia rachunków za prąd nawet o 70-80%, a także uniezależnienie się od dostaw energii z sieci. Inwestycja w turbinę wiatrową szybko się zwraca. Poza tym turbiny nie emitują szkodliwych substancji, tylko czystą energię odnawialną.

Do wad można zaliczyć wysoki koszt inwestycji, zależność produkcji energii od warunków wietrznych, a także hałas podczas pracy turbiny. Niektórzy sąsiadzi mogą narzekać także na pogorszenie walorów krajobrazowych okolicy.

Gdzie kupić i jakie firmy polecane są do instalacji turbin wiatrowych?

Turbiny wiatrowe dla gospodarstw domowych oferują sklepy i firmy z branży OZE. Dobrym rozwiązaniem jest zakup modułowy "pod klucz", obejmujący turbinę, maszt i pozostałe akcesoria montażowe, a także usługę montażu. Decydując się na zakup, wybierajmy sprawdzone marki i firmy mające doświadczenie w instalacjach wiatrowych.

Do czołowych producentów należą m.in. Enercon, Nordex, Siemens, Vestas, GE Wind Energy, Goldwind czy Senvion. Turbiny mniejszych mocy oferują też polskie firmy, np. Eko-Vit, R Green Power czy Solcraft.

Jakie przepisy, normy, zezwolenia potrzebne są do postawienia wiatraka przy domu?

Montaż domowej elektrowni wiatrowej wymaga sprawdzenia lokalnych przepisów dotyczących budownictwa i planowania przestrzennego. Z reguły turbiny o mocy do 50 kW można instalować bez pozwolenia na budowę, jednak trzeba się liczyć z koniecznością zgłoszenia instalacji w nadzorze budowlanym.

Operator systemu dystrybucyjnego musi wyrazić zgodę na podłączenie turbiny do sieci elektroenergetycznej. Konieczne jest też uzyskanie certyfikatu na turbinę, potwierdzającego zgodność z normami i przepisami.

Ile można zaoszczędzić na prądzie dzięki 5 kW domowej turbinie wiatrowej?

Trudno precyzyjnie określić ile można zaoszczędzić na rachunkach za prąd po zainstalowaniu domowej turbiny wiatrowej o mocy 5 kW. W dużej mierze zależy to od lokalnych warunków wietrznych i rzeczywistej wydajności turbiny.

Przyjmując średnią produkcję energii na poziomie 6500-7500 kWh rocznie, przy rocznym zużyciu energii w domu rzędu 4000-5000 kWh, turbina może pokryć nawet 70-80% zapotrzebowania. Pozwala to obniżyć rachunki za prąd o 500-800 zł rocznie.

Jak duży i silny wiatr potrzebny jest do efektywnej pracy małej turbiny przydomowej?

Aby mała turbina wiatrowa pracowała efektywnie, minimalna prędkość wiatru powinna wynosić ok. 3-4 m/s. Przy wietrze słabszym niż 3 m/s większość turbin się nie uruchamia. Optymalna prędkość wiatru, przy której turbiny osiągają najwyższą sprawność, to ok. 12-14 m/s.

Silniejszy wiatr powyżej 25 m/s może spowodować wyłączenie turbiny w celu ochrony przed uszkodzeniami. Najlepsze efekty przynosi umiarkowany, ale stały wiatr - minimum 4-6 m/s przez większość roku. Taki wiatr najczęściej wieje na otwartych przestrzeniach, dlatego turbiny lokalizuje się z dala od osłon terenowych.

Podsumowanie

Instalacja przydomowej elektrowni wiatrowej to ciekawa alternatywa dla osób chcących uniezależnić się energetycznie i obniżyć rachunki za prąd. Decydując się na taką inwestycję, należy rozważyć wiele czynników - lokalne warunki wietrzne, typ turbiny, koszty montażu i serwisu. Przy odpowiednim zaplanowaniu, turbina wiatrowa może zaspokoić nawet 80% zapotrzebowania na energię w domu jednorodzinnym i szybko zwrócić koszty inwestycji.

Najczęstsze pytania

Wybór turbiny zależy od wielkości posesji, średniego zużycia prądu i lokalnych warunków wietrznych. W małym domku wystarczy turbina 1-2 kW, w większych domach sprawdzi się turbina 5-10 kW.

Turbinę montuje się zwykle na maszcie na dachu domu lub obok posesji. Ważne, aby wokół turbiny nie było przeszkód (drzew, budynków), które mogą blokować wiatr.

Nowoczesne turbiny pracują bardzo cicho. Standardowy poziom hałasu to ok. 45-65 dB, porównywalny z szumem ulicy. Nie przeszkadza to w normalnym funkcjonowaniu.

Koszt samej turbiny 5 kW to 30-60 tys. zł. Dodatkowo należy doliczyć ok. 20 tys. zł na maszt, fundamenty, instalację i robociznę. Łączny koszt to ok. 50-80 tys. zł.

Dla domu o powierzchni do 100 m2 wystarczy turbina 1-3 kW. Dom 150-200 m2 potrzebuje turbiny 5 kW. Duże domy powyżej 300 m2 wymagają turbiny 10-20 kW.

5 Podobnych Artykułów

  1. Angielskie słodycze - recenzje i porady: Zanurz się w słodkim świecie smaków
  2. Biogazownie kontenerowe - najlepsze rozwiązanie dla małych gospodarstw
  3. Jak zorganizować maraton Gwiezdnych Wojen?
  4. Najlepsze filmy z Angeliną Jolie
  5. Instalacja on grid i off grid - jaka jest różnica?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski

Jestem Fabian i od zawsze nurtowała mnie siła kinematografii i sztuki telewizyjnej. Tutaj na stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły