Przymierze 2023 - polski serial fantasy na miarę Wiedźmina?

Przymierze 2023 - polski serial fantasy na miarę Wiedźmina?
Autor Jacek Mazur
Jacek Mazur09.10.2023 | 6 min.

Polska fantastyka od lat czeka na swój wielki przełom na arenie międzynarodowej. Po sukcesie ekranizacji prozy Andrzeja Sapkowskiego w postaci serialu Wiedźmin platformy Netflix, rodzimi twórcy mają nadzieję na podobny rozgłos dla swoich produkcji. Jedną z najbardziej oczekiwanych premier jest serial Przymierze, który według twórców ma szansę stać się polską odpowiedzią na światowy hit na miarę Gry o Tron. Czy rzeczywiście może dorównać zagranicznej konkurencji pod względem rozmachu produkcji, jakości efektów specjalnych i fabuły? Przekonajmy się, jak wypada pierwszy zwiastun i informacje o nowym serialu fantasy.

Czy Przymierze to polski Wiedźmin? Analiza porównawcza mocnych i słabych stron obu seriali

Zarówno Wiedźmin, jak i Przymierze, to seriale fantasy osadzone w oryginalnych światach stworzonych przez polskich autorów literatury. Oba bazują na bestsellerowych powieściach z bogatą mitologią, galerią barwnych postaci i wątkami magicznymi. Główni bohaterowie to w obu przypadkach wojownicy z nadprzyrodzonymi zdolnościami, walczący z potworami i realiami świata przedstawionego. Pod względem klimatu i konwencji są to zbliżone tytuły.

Jednak Wiedźmin Netflixa dysponuje znacznie większym budżetem i możliwościami technicznymi. Efekty specjalne, scenografia i rozmach produkcji stoją tam na znacznie wyższym poziomie. W Przymierzu widać ograniczenia polskiego rynku. Aczkolwiek warto docenić ambicje twórców, aby zmierzyć się z tak trudnym materiałem. Na plus zaliczyć należy też bardziej wierną adaptację pierwowzoru literackiego i mniej zmian w fabule.

Przymierze - fabuła i bohaterowie nowego serialu fantasy produkcji polskiej

Akcja Przymierza rozgrywa się w fantasy świecie Wenedów, będącym połączeniem elementów słowiańskich i skandynawskich. Głównym bohaterem jest Gerd - tytułowy Wened z plemienia Wolinów, który zawarł przymierze z bogami, dzięki czemu zyskał magiczne moce. Jego zadaniem jest pokonanie demonów i jednoczenie plemion słowiańskich. Towarzyszą mu żona Meela - kapłanka bogini Żywii oraz przyjaciel Broh - wojownik z plemienia Wieletów.

Razem będą walczyć z Liczyrzupą - demonicznym władcą zaświatów oraz próbować powstrzymać najazdy Obodrzyców. Nie zabraknie walk z potworami, wątków mitologicznych i problemów między ludzkich plemion. Mocną stroną serialu są baryczni bohaterowie z ciekawymi motywacjami oraz oryginalna fabuła osadzona w słowiańskich realiach.


Czytaj więcej: Najstraszniejsze horrory lat 90.

Gdzie i kiedy obejrzeć Przymierze 2023? Data premiery i platformy streamingowe

Przymierze będzie miało premierę 12 marca 2023 roku na platformie streamingowej Weedka. W serwisie dostępny będzie cały pierwszy sezon liczący 8 odcinków. Serial powstał dzięki współpracy Weedki z TVP, która współfinansowała produkcję. Poza Polską dystrybucja nastąpi na platformach Netflix oraz Amazon Prime Video, gdzie serial będzie dostępny od maja 2023.

Aktorzy w obsadzie Przymierza - kto wciela się w główne role?

Przymierze 2023 - polski serial fantasy na miarę Wiedźmina?

W rolę Gerda wcielił się Marek Kalita - znany z Nocynek czy Stulecia Winnych. Jego żonę Meelę zagrała Magdalena Wołłejko, ostatnio występująca w serialu Wataha. Broha sportretował wschodzący aktor Piotr Zawadzki. W Liczyrzupę wcielił się Cezary Żak, znany z roli Vilgefortza w Wiedźminie. Oprócz nich w obsadzie pojawią się także m.in. Sonia Bohosiewicz jako Vanda - szamanka Obodrzyców oraz Mariusz Drężek w roli księcia Wieletów.

Przymierze kontra Wiedźmin - budżet i efekty specjalne na miarę Netflixa?

Budżet Przymierza wyniósł ok. 15 milionów złotych, z czego połowę dołożyła TVP, resztę Weedka. Dla porównania, odcinek Wiedźmina kosztował Netflixa ok. 25 milionów. Widać więc znaczącą różnicę w możliwościach finansowych obu produkcji. Efekty specjalne w Przymierzu stoją na dobrym poziomie jak na polskie standardy, jednak nie dorównują Hollywood. Walki i potwory wypadają gorzej niż u Netflixa, rekompensuje to świetna gra aktorska i fabuła.

Opis świata przedstawionego w Przymierzu - czym różni się od uniwersum Andrzeja Sapkowskiego?

Świat Wenedów w Przymierzu bazuje na realiach wczesnośredniowiecznych Słowian. Znajdziemy tu plemiona Polan, Wieletów, Wolinów czy Obodrzyców. Dużą rolę odgrywają wierzenia pogańskie - kult Peruna, Światowida czy Żywii. W odróżnieniu od uniwersum Wiedźmina, mitologia słowiańska jest tutaj kluczowa dla fabuły. Świat przedstawiony ma bardziej historyczny i mniej bajkowy charakter. Brakuje typowych dla fantasy ras jak elfy czy krasnoludy.

Reżyseria i zdjęcia w Przymierzu - czy serial prezentuje wysoki poziom?

Za reżyserię Przymierza odpowiada Jacek Borcuch, który ma na koncie takie tytuły jak Sala samobójców czy Wszystko dla mojej matki. Za zdjęcia odpowiada z kolei Witold Płóciennik, mający w dorobku m.in. Układ zamknięty i Hardkor Disko. Obaj panowie to uznani twórcy z doświadczeniem fabularnym. Płóciennik stworzył piękne zdjęcia pełne magicznego nastroju. Reżyseria Borcucha jest dynamiczna i angażująca. Pod względem realizacyjnym Przymierze prezentuje europejski poziom.

Przymierze - szansa na międzynarodowy sukces polskiej fantastyki na miarę Wiedźmina

Przymierze pokazuje, że polscy twórcy coraz odważniej podchodzą do realizacji wysokobudżetowych produkcji fantasy. Serial ma wszelkie atuty, by przypaść do gustu widzom na całym świecie. Ciekawa fabuła inspirowana rodzimą mitologią, barwni bohaterowie i dobre efekty to mocne strony produkcji. Być może Przymierze faktycznie powtórzy sukces Wiedźmina i rozsławi polską fantastykę z jej wyjątkowym klimatem? Przekonamy się po premierze, ale pierwsze zapowiedzi napawają optymizmem.

Podsumowanie: Przymierze może stać się nowym hitem polskiej fantastyki

Przymierze to bez wątpienia jedna z najciekawszych premier serialowych na polskim rynku w 2023 roku. Produkcja łączy w sobie oryginalną fabułę osadzoną w realiach słowiańskich, interesujących bohaterów oraz wysoki jak na polskie standardy poziom realizacji. Choć nie dysponuje budżetem hollywoodzkich hitów pokroju Gry o Tron, to zdecydowanie widać ambicje, by dorównać zagranicznym produkcjom. Jeśli twórcom uda się uchwycić klimat i równowagę pomiędzy akcją, efektami specjalnymi a fabułą, Przymierze może stać się nowym hitem polskiej fantastyki z szansą na międzynarodową sławę.

Najczęstsze pytania

Premiera Przymierza odbędzie się 12 marca 2023 roku na platformie streamingowej Weedka. Od maja serial będzie dostępny także na Netflix i Amazon Prime Video.

Pierwszy sezon Przymierza składa się z 8 odcinków.

Tak, serial jest adaptacją cyklu powieści fantasy autorstwa Jacka Pieczary.

Głównych bohaterów grają: Marek Kalita jako Gerd, Magdalena Wołłejko jako Meela i Piotr Zawadzki jako Broh.

Trudno przewidzieć sukces zanim serial trafi na ekrany. Jednak Przymierze ma duży potencjał, by zdobyć popularność na miarę Wiedźmina, o ile twórcom uda się zachować wysoki poziom produkcji i fabuły.

5 Podobnych Artykułów

  1. Angielskie słodycze - recenzje i porady: Zanurz się w słodkim świecie smaków
  2. Awaria Bełchatów: Przyczyny i konsekwencje awarii elektrowni - co warto wiedzieć?
  3. Spalarnia śmieci w Wiedniu - największa w Europie. Jak działa i dlaczego jest tak ważna?
  4. Jakie są koszty instalacji fotowoltaiki na garażu? Praktyczne porady
  5. Jak zorganizować maraton Gwiezdnych Wojen?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jacek Mazur
Jacek Mazur

Zafascynowany światem filmu i seriali, odkrywam tajemnice architektury, wplatając ducha religii. Kulinarna podróż połączona z pięknem filmowego krajobrazu. Zapraszam na wędrówkę przez ekranowe i rzeczywiste horyzonty.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły