Top 10 filmów akcji z Liam Neesonem

Top 10 filmów akcji z Liam Neesonem
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski01.09.2023 | 4 min.

Liam Neeson należy do grona najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktorów na świecie. Słynie z występów w produkcjach akcji, gdzie wciela się w twardych i nieustraszonych bohaterów. Jego charyzma, wdzięk i umiejętności aktorskie sprawiają, że role te są niezwykle przekonujące. W swojej bogatej filmografii ma wiele tytułów, które na stałe wpisały się do kanonu kina akcji.

Najlepsze filmy akcji z Liam Neesonem

Taken - Porwany (2008)

Film z 2008 roku w reżyserii Pierre'a Morela, który odmienił karierę Neesona i uczynił go gwiazdą kina akcji. Aktor gra w nim Byrana Millsa, emerytowanego agenta CIA, który musi uratować porwaną córkę. Produkcja zachwyca tempem akcji, znakomitą grą aktorską Neesona i niezwykle wciągającą fabułą. Stała się hitem i doczekała się dwóch kontynuacji.

Niezniszczalny (2014)

Kolejny hit z Liam Neesonem w roli głównej. Tym razem aktor wciela się w agenta FBI, który usiłuje powstrzymać bandytów przed detonacją ładunków wybuchowych w Chicago. Podobnie jak w przypadku „Porwanego”, Neeson serwuje tutaj popis umiejętności w efektownych scenach akcji.

Uprowadzona 3 (2014)

Trzecia odsłona cyklu z Byranem Millsem, w której ponownie przychodzi mu uratować uprowadzoną córkę. Tym razem porywacze wciągnęli ją w obrzydliwy proceder handlu ludźmi. Film utrzymany jest w konwencji poprzednich części i dostarcza wielu emocji.

Klasyki kina akcji z Neesonem

Komandos (1985)

Kultowy film akcji z Arnoldem Schwarzeneggerem, w którym Liam Neeson pojawił się u jego boku. Produkcja stała się hitem lat 80. i zapoczątkowała popularność Schwarzeneggera. Neeson jako jeden z komandosów dostarcza świetnej gry aktorskiej.

Mroczny rycerz (2005)

Druga odsłona przygód Batmana w reżyserii Christophera Nolana z Christianem Bale'em w roli głównej. Neeson wciela się w przerażającego psychopatę Ra’s al Ghula. Jego kreacja antagonisty jest zapadająca w pamięć i stanowi jeden z najlepszych elementów produkcji.

Batman: Początek (2005)

Film opowiadający o genezie Batmana z Chriatianem Bale'em jako młodym Bruce'em Wayne'em. Neeson ponownie gra Ra’s al Ghula, tym razem jako mentora i nauczyciela Wayne'a. Aktor znakomicie buduje aurę tajemniczości wokół swojej postaci.

Współczesne hity z udziałem Neesona

96 godzin (2011)

Thriller sensacyjny z Liam Neesonem jako Bryanem Millsie - bohaterze znanym z „Porwanego”. Tym razem musi on stawić czoła porywaczom swojej żony. Kolejna produkcja, która stała się kasowym sukcesem.

Uprowadzona (2008)

Pierwsza część hitowego cyklu z Neesonem jako Bryanem Millsem. To właśnie ten film rozpoczął jego karierę jako gwiazdy kina akcji. Publiczność pokochała twardziela ratującego córkę za wszelką cenę.

Pasażer (2008)

Mroczny thriller psychologiczny z Neesonem i Anne Hathaway. Aktor wciela się w policjanta próbującego rozwikłać zagadkę serii morderstw. Film zachwyca napięciem i klimatyczną, mroczną atmosferą.

Thrillery z Liam Neesonem

Top 10 filmów akcji z Liam Neesonem

Zakładnik (2005)

Obsypany nagrodami thriller z Neesonem jako policyjnym negocjatorem, który musi uratować zakładników na drapaczu chmur. Aktor wypada znakomicie w roli opanowanego policjanta pod presją.

Piąty wymiar (1997)

Zrealizowany z wielkim rozmachem film sci-fi w reżyserii Wima Wendersa. Neeson i Julianne Moore wcielają się w małżeństwo naukowców penetrujących tytułowy piąty wymiar. Aktor zachwyca charyzmą i magnetyzmem.

Zemsta (2002)

Mroczny thriller z Neesonem jako doktorem, który postanawia pomścić śmierć żony i syna. Stopniowo coraz bardziej pogrąża się w mroku zemsty. Aktor tworzy przejmującą kreację człowieka opętanego pragnieniem odwetu.

Filmy sci-fi i fantasy z Neesonem

Gwiezdne wojny: Część I (1999)

Pierwszy film z nowej trylogii „Gwiezdnych wojen”, w którym Neeson wcielił się w postać Qui-Gona Jinna - mistrza Jedi. Jego kreacja wniosła wiele ciepła i dostojeństwa do tej ikonicznej produkcji sci-fi.

Królestwo niebieskie (2005)

Film fantasy Ridleya Scotta z niezwykle obsadą. Neeson gra tam legendarnego krzyżowca Godfreya. Jak zawsze jego gra aktorska zachwyca i dodaje produkcji wyjątkowego uroku.

Chloe (2009)

Elektryzujący erotyczny thriller z Neesonem jako mężem podejrzewającym żonę o zdradę. Aktor tworzy wciągającą postać mężczyzny coraz bardziej uwikłanego w sieć kłamstw i pożądania.

Inne świetne filmy akcji

Człowiek w ogniu (2004)

Film akcji z Neesonem jako ochroniarzem, który musi ocalić życie powierzonej mu dziewczynki. Aktor wypada znakomicie w roli twardziela bezkompromisowo realizującego zadanie.

Widmo zemsty (2010)

Kolejna produkcja z Liam Neesonem wcielającym się w pogrążonego w żałobie bohatera, który postanawia zemścić się na zabójcach żony. Jak zawsze aktor tworzy wciągającą, pełną dramatyzmu postać.

Unknown (2011)

Thriller sensacyjny, w którym Neeson gra mężczyznę cierpiącego na amnezję, który musi odkryć swoją prawdziwą tożsamość. Aktor znakomicie oddaje zagubienie i determinację bohatera.

Podsumowanie

Liam Neeson jest aktorem niezwykle wszechstronnym, jednak to role twardych bohaterów w filmach akcji przyniosły mu największą sławę i uznanie widzów. Ma na swoim koncie wiele produkcji, które na trwale zapisały się w historii kina gatunku. Niezależnie czy wciela się w agenta ratującego bliskie mu osoby, czy mściciela pragnącego sprawiedliwości, zawsze tworzy postacie niezwykle charyzmatyczne i wciągające. Aktor udowodnił, że potrafi błyszczeć zarówno w klasykach lat 80., jak i w najnowszych superprodukcjach. Jego obecność to gwarancja emocjonującego widowiska i wybitnych kreacji aktorskich. Liam Neeson pozostaje niekwestionowaną legendą kina akcji.

Najczęstsze pytania

Do największych hitów należą "Taken", "Niezniszczalny", trylogia "Uprowadzona" oraz "96 godzin". Aktor świetnie sprawdza się w rolach twardzieli ratujących bliskie im osoby.

Do klasyk z jego udziałem zalicza się "Komandos", "Mroczny rycerz", "Batman: Początek" czy "Piąty wymiar". Już wtedy doceniano jego niezwykły talent aktorski.

Aktor ma na swoim koncie role w produkcjach z wielu gatunków - od filmów historycznych, przez thrillery, horrory po dramaty obyczajowe. Jednak to kino akcji przyniosło mu największą popularność.

Jego atuty to przede wszystkim charyzma, wdzięk i umiejętność wiarygodnego wcielania się w twardych bohaterów. Dodatkowo świetnie sprawdza się w scenach akcji dzięki swojej budowie ciała.

Wielu widzów marzy, aby Neeson wcielił się w jakąś wyjątkowo charyzmatyczną postać z uniwersum Marvela lub DC. Jego magnetyzm idealnie nadawałby się na superbohatera lub złoczyńcę.

5 Podobnych Artykułów

  1. Angielskie słodycze - recenzje i porady: Zanurz się w słodkim świecie smaków
  2. Awaria Bełchatów: Przyczyny i konsekwencje awarii elektrowni - co warto wiedzieć?
  3. Spalarnia śmieci w Wiedniu - największa w Europie. Jak działa i dlaczego jest tak ważna?
  4. Jakie są koszty instalacji fotowoltaiki na garażu? Praktyczne porady
  5. 10 najlepszych filmów familijnych na niedzielę
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski

Jestem Fabian i od zawsze nurtowała mnie siła kinematografii i sztuki telewizyjnej. Tutaj na stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły