Powoli 2023 - polski thriller z Agatą Buzek

Powoli 2023 - polski thriller z Agatą Buzek
Autor Marcelina Wróblewska
Marcelina Wróblewska11.10.2023 | 7 min.

Film "Powoli 2023" to jedna z najgłośniejszych polskich produkcji ostatnich miesięcy. Ten mroczny thriller psychologiczny ze świetną obsadą wzbudza emocje i dzieli widzów. Czy rzeczywiście jest to najlepszy polski thriller ostatnich lat?

Czy "Powoli 2023" to najlepszy polski thriller ostatnich lat?

Zdania na temat filmu "Powoli 2023" są podzielone. Z jednej strony krytycy chwalą wciągającą fabułę, znakomitą reżyserię i grę aktorów. Podkreślają mrożącą krew w żyłach atmosferę,budowaną konsekwentnie przez twórców od pierwszych minut obrazu. Akcja powoli się rozwija, ale wciąga widza coraz głębiej w mroczny świat głównej bohaterki. Nie brakuje tu zwrotów akcji, trzymających w napięciu scen i szokujących momentów. Jednocześnie thriller psychologiczny wymaga od widza skupienia i zaangażowania, bo wiele wątków rozgrywa się w sferze emocjonalnej i mentalnej protagonistki.

Z drugiej strony pojawiają się głosy, że fabuła momentami zbacza w stronę nadrealizmu, a wątki poboczne rozwijają się kosztem głównego tematu. Niektórzy widzowie narzekają, że "Powoli 2023" to film zbyt enigmatyczny i trudny w odbiorze. Ta ambiwalencja opinii sprawia jednak, że thriller budzi emocje i stanowi pretekst do dyskusji. Bez wątpienia można go zaliczyć do ciekawszych propozycji polskiej kinematografii ostatnich miesięcy.

Agata Buzek jako główna bohaterka filmu "Powoli 2023"

Agata Buzek wciela się w filmie w postać Julii - młodej kobiety obarczonej traumatyczną przeszłością. Jej bohaterka to zagubiona dusza, poszukująca siebie i próbująca uporać się z demonami przeszłości. Aktorka kreuje tę niejednoznaczną postać z wyczuciem, subtelnością i wrażliwością. Widzowie doceniają jej zniuansowaną grę aktorską, dzięki której bohaterka staje się wiarygodna i wzbudza emocje. Rola Julii to zdecydowanie jedna z najmocniejszych kreacji w dorobku Agaty Buzek i dowód na jej imponujący talent aktorski.


Czytaj więcej: Jak zrobić idealny maraton filmów Marvela?

Fabuła filmu "Powoli 2023" - o czym jest nowy polski thriller?

Fabuła filmu skupia się na losach Julii, młodej kobiety, która po latach wraca w rodzinne strony, aby sprzedać stary dom. Z pozoru prozaiczna historia zaczyna nabierać mrocznego charakteru, gdy na jaw wychodzą tajemnice z przeszłości Julii. Kobieta zmaga się z traumą po stracie bliskiej osoby. Do tego dręczą ją dziwne wizje i koszmary sennie, które zdają się przenikać do rzeczywistości. Julia próbuje rozwikłać zagadkę swojej przeszłości i znaleźć wytłumaczenie dla dziwnych zjawisk, które mają miejsce w starym domu.

W tle rodzinnej tragedii Julii pojawia się wątek tajemniczego kultu, który mógł mieć związek ze śmiercią bliskiej jej osoby. Bohaterka musi zmierzyć się z demonami przeszłości, aby odzyskać wewnętrzny spokój. Reżyser stopniowo buduje nastrój grozy i tajemnicy, tworząc wciągającą opowieść na pograniczu thrilleru i horroru psychologicznego. Kluczowe są tu wątki traumy, żałoby i poszukiwania tożsamości.

Gdzie i kiedy miała miejsce akcja filmu "Powoli 2023"?

Powoli 2023 - polski thriller z Agatą Buzek

Akcja filmu rozgrywa się współcześnie, w 2023 roku, w malowniczej okolicy na polskiej wsi. Twórcy wybrali plenerowe lokacje, które świetnie oddają klimat prowincjonalnej Polski, z dala od zgiełku wielkich miast. Widzowie podziwiają piękne krajobrazy, lasy i pola, które jednak potrafią też wyglądać groźnie i ponuro. Ten kontrast podkreśla dwuznaczny charakter opowieści, balansującej między realizmem a fantastyką. Ważnym miejscem akcji jest również stary, ponury dom, który skrywa mroczne tajemnice.

Co ciekawe, twórcy nie precyzują dokładnej lokalizacji wydarzeń, dzięki czemu każdy widz może umiejscowić fabułę w znanym sobie regionie. To zabieg, który pozwala utożsamić się z historią i mocniej wczuć w jej klimat. Ogólnie rzecz biorąc, plenery i lokacje idealnie współgrają z wizją reżysera i budowaniem nastroju grozy.

Reżyseria filmu "Powoli 2023" - kto stoi za kamerą?

Reżyserem filmu "Powoli 2023" jest utalentowany Krzysztof Niewierko, który ma na koncie takie produkcje jak "Underdog" czy "Proceder". Reżyser świetnie buduje napięcie i kreuje upiorny nastrój za pomocą formalnych zabiegów. Dużo uwagi poświęca zdjęciom, grze świateł i cieni. Potrafi też wydobyć z aktorów intensywne i wiarygodne kreacje.

Krytycy doceniają jego warsztat i konsekwentną realizację mrocznej wizji, bez popadania w eksploatacyjność. Niewierko niezmiennie stawia na atmosferę i sugestywność, pozostawiając wiele do domysłu. Dzięki jego reżyserii "Powoli 2023" to film wciągający, ale i wymagający od widza. Z całą pewnością jest to jego najdojrzalsze dzieło w dotychczasowej twórczości.

Obsada aktorska thrillera "Powoli 2023" - które polskie gwiazdy zagrały w filmie?

Oprócz wspomnianej już Agaty Buzek w głównej roli, w filmie zobaczymy plejadę znakomitych polskich aktorów. Partneruje jej Paweł Domagała jako tajemniczy mężczyzna z przeszłości Julii. Znakomite role drugoplanowe stworzyli Magdalena Cielecka jako przyjaciółka z dzieciństwa oraz Eryk Lubos wcielający się w postać miejscowego szamana i uzdrowiciela.

W thrillerze wystąpili również: Marta Nieradkiewicz, Bartłomiej Topa, Roma Gąsiorowska, Maciej Musiał oraz Agata Kulesza. Doskonała, wszechstronna obsada aktorska to jeden z najmocniejszych atutów tego niebanalnego filmu.

Zdjęcia i muzyka w filmie "Powoli 2023" - jak ocenić te elementy?

Thriller został nakręcony w konwencji mrocznego, nastrojowego kina. Duża w tym zasługa znakomitych zdjęć autorstwa Kacpra Fertacza ("Sala samobójców. Hejter"). Zdjęcia idealnie oddają mroczny i melancholijny nastrój produkcji. Reżyser światłem i cieniem kreuje upiorny klimat, buduje napięcie i niepokój. Kamerą wędruje po plenerach, przygląda się twarzom bohaterów, zagląda w najmroczniejsze zakamarki duszy.

Podobnie klimatyczna i nastrójowa jest muzyka skomponowana przez Marcina Macuka. Pulsujące elektroniczne brzmienia i ambientowe dźwięki budują poczucie tajemnicy i grozy. Muzyka doskonale uzupełnia wizję reżysera i pozwala widzowi poczuć niepokój bohaterki. Te formalne elementy stanowią o sile oddziaływania filmu.

Recenzje i opinie widzów o filmie "Powoli 2023" - hit czy klapa?

Film spotkał się z mieszanymi recenzjami krytyków. Jedni chwalą go za oryginalność, inni wytykają nadmierną zawiłość fabuły. Tak czy inaczej "Powoli 2023" otrzymało kilka nominacji do nagród filmowych, a odtwórczyni głównej roli Agata Buzek zebrała entuzjastyczne recenzje.

Widzowie również są podzieleni w ocenach. Jednych produkcja wciągnęła i emocjonalnie poruszyła, inni narzekają na zbytnią enigmatyczność. Bez wątpienia jest to jednak film, który wzbudza dyskusje i skłania do interpretacji. Mimo kontrowersji "Powoli 2023" to propozycja warta uwagi - odważna, niekonwencjonalna i dopracowana pod względem formy.

Podsumowanie: mroczny thriller z wyczuciem

Podsumowując, "Powoli 2023" to z pewnością jeden z ciekawszych thrillerów psychologicznych ostatnich lat w polskim kinie. Choć nie jest to produkcja pozbawiona wad, to zachwyca klimatem, zdjęciami i aktorstwem. Reżyserowi udało się zgrabnie połączyć konwencję thrillera z horrorem psychologicznym i elementami dramatu obyczajowego. Fani mocnych wrażeń z pewnością nie powinni przejść obok tego tytułu obojętnie.

Najczęstsze pytania

Reżyserem filmu jest Krzysztof Niewierko.

Główną rolę Julii gra utalentowana Agata Buzek.

Film można obejrzeć w kinach w całej Polsce. Wkrótce powinien trafić także na platformy streamingowe.

"Powoli 2023" to thriller psychologiczny z elementami horroru.

Film ma nastrój mroku i tajemnicy, ale bardziej niż na tanich efektach, stawia na budowanie napięcia.

5 Podobnych Artykułów

  1. Angielskie słodycze - recenzje i porady: Zanurz się w słodkim świecie smaków
  2. Awaria Bełchatów: Przyczyny i konsekwencje awarii elektrowni - co warto wiedzieć?
  3. Spalarnia śmieci w Wiedniu - największa w Europie. Jak działa i dlaczego jest tak ważna?
  4. Jakie są koszty instalacji fotowoltaiki na garażu? Praktyczne porady
  5. Jak zorganizować maraton Gwiezdnych Wojen?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marcelina Wróblewska
Marcelina Wróblewska

Z pasją opowiadam o filmach i serialach, odkrywam architektoniczne piękno świata oraz eksploruję głębiny religii. W moim świecie kulinaria stają się sztuką. Zapraszam na podróż przez różnorodność i inspiracje.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły