5 najlepszych filmowych ekranizacji książek Stephena Kinga

5 najlepszych filmowych ekranizacji książek Stephena Kinga
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski21.08.2023 | 7 min.

Stephen King jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych pisarzy na świecie. Jego książki od dekad cieszą się niesłabnącą popularnością i chętnie są ekranizowane przez wybitnych reżyserów. Wielokrotnie udowodnił, że potrafi snuć mroczne, wciągające historie, które przerażają i fascynują zarazem. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni lat powstało wiele świetnych adaptacji jego powieści. Oto subiektywny wybór pięciu najlepszych ekranizacji dzieł Stephena Kinga, które na długo pozostają w pamięci widzów.

Lśnienie - adaptacja z 1977 roku

Kultowy już horror w reżyserii Stanleya Kubricka na podstawie bestsellerowej powieści Kinga. Choć początkowo pisarz nie był zadowolony z ekranizacji, z czasem docenił genialną wizję Kubricka. Film opowiada o pisarzu Jacku Torrance (Jack Nicholson), który izoluje się z rodziną w opustoszałym hotelu. Atmosfera tajemnicy i narastające szaleństwo bohatera sprawiają, że jest to jeden z najbardziej klimatycznych i przerażających horrorów w historii.

Mistrzowskie aktorstwo Jacka Nicholsona

Kreacja Nicholsona jako popadającego w obłęd Jacka Torrance'a przeszła do historii kina i ugruntowała status aktora jako jednego z najwybitniejszych. Stopniowe załamanie psychiczne bohatera zagrał w sposób niezwykle przekonujący.

Ponura atmosfera Overlook Hotel

genialne zdjęcia i reżyseria Kubricka sprawiły, że hotel Overlook jest niemal osobnym bohaterem filmu. Mroczne korytarze i pokoje budują nastrój grozy i tajemnicy.

Niezwykła muzyka Wendy Carlos

Elektroniczna ścieżka dźwiękowa Carlos doskonale oddaje nastrój scen i budowanie napięcia. Jest równie ważnym elementem filmu co zdjęcia czy gra aktorska.

Ciemna Wieża - adaptacja z 2017 roku

Ekranizacja cyklu powieściowego Kinga w reżyserii Nikolaja Arcela. Film łączy wątki z kilku książek, opowiadając o wędrówce Rolanda Deschaina (Idris Elba) do tytułowej Wieży. Choć adaptacja nie spełniła oczekiwań fanów, można jej wiele wybaczyć dzięki świetnej roli Elby.

Opowieść łącząca wiele wątków z twórczości Kinga

Film łączy wątki z kilku powieści Kinga, starając się oddać ducha całego cyklu o Rolandzie Deschainie. Choć nie do końca się to udało, stworzono interesującą mozaikę.

Idris Elba w roli Rolandaa Deschaina

Aktor znakomicie wcielił się w postać tajemniczego Rewolwerowca, dodając bohaterowi charyzmy i twardości. Jego kreacja to najmocniejszy punkt filmu.

Nie do końca udana próba ekranizacji cyklu

Film nie oddał w pełni klimatu książek i rozczarował fanów. Jednak jako samodzielna historia wciąż jest dobrą produkcją z wciągającą intrygą.

To - adaptacje z 1990 i 2019 roku

Dwie ekranizacje kultowej powieści grozy Kinga o tajemniczej istocie terroryzującej grupę dzieci. Obie wersje mają swoje zalety i wady, a łączy je przerażająca kreacja klauna Pennywise’a.

Kultowy miniserial z 1990 roku

Pierwsza ekranizacja w formie miniserialu. Choć powstała na fali popularności telewizyjnych horrorów, wciąż się broni dzięki mrocznemu klimatowi.

Film pełnometrażowy z 2019 roku

Nowsza wersja jako pełnometrażowy film. Bardziej widowiskowa i nowoczesna, ale też budząca kontrowersje wśród fanów książki.

Tim Curry i Bill Skarsgård jako tytułowy potwór

Aktorzy stworzyli dwie świetne, ale zarazem bardzo różne interpretacje postaci Pennywise’a. Obydwie zostają w pamięci widzów jako kreacje aktorskie najwyższej próby.

Carrie - adaptacja z 1976 roku

5 najlepszych filmowych ekranizacji książek Stephena Kinga

Debiut reżyserski Briana De Palmy na podstawie debiutanckiej powieści Kinga. Film odniósł wielki sukces komercyjny i artystyczny, a rolę tytułową zagrała fenomenalnie Sissy Spacek.

Debiut reżyserski Briana De Palmy

Młody wówczas De Palma pokazał w tym filmie swój niezwykły talent do kręcenia horrorów. Styl i klimat Carrie zaważyły na jego dalszej karierze.

Niezapomniana rola Sissy Spacek jako Carrie

Aktorka stworzyła kreację, która na zawsze wpisała się do historii kina. Jej gra jest pełna autentyzmu i sprawia, że bohaterka wzbudza współczucie.

Klasyczny horror na podstawie debiutanckiej powieści Kinga

Film pokazał, że King od początku potrafił pisać wciągające, mroczne historie. De Palma w mistrzowski sposób oddał na ekranie ducha jego debiutanckiej powieści.

Skazani na Shawshank - adaptacja z 1994 roku

Uznawana za jeden z najlepszych filmów w historii adaptacja opowiadania Kinga. Reżyseria Franka Darabonta, a także gra Morgana Freemana i Tima Robbinsa, stanowią o sile tego dzieła.

Uznawana za jeden z najlepszych filmów w historii

Shawshank zachwycił krytyków i widzów, zdobywając siedem nominacji do Oscara. Jest uznawany za arcydzieło kina i jeden z najlepszych filmów w historii.

Świetne role Morgana Freemana i Tima Robbinsa

Aktorzy stworzyli kreacje, które na zawsze przeszły do historii kina. Ich gra aktorska należy do najwybitniejszych w historii Hollywood.

Perfekcyjnie oddana na ekranie opowieść Kinga

Film wiernie oddaje nastrój i wymowę opowiadania Kinga, będąc jednocześnie świetnym, samodzielnym dziełem. Opowieść o przyjaźni i nadziei porusza do łez.

Zielona Mila - adaptacja z 1999 roku

Kolejna wspaniała adaptacja prozy Kinga w reżyserii Franka Darabonta. Tom Hanks zachwyca w roli strażnika więziennego, który zaprzyjaźnia się ze skazańcem (Michael Clarke Duncan).

Genialna kreacja Toma Hanksa jako strażnika więziennego

Rola przyniosła Hanksowi czwartą nominację do Oscara. Aktor w sposób przejmujący sportretował postać strażnika, którego życie odmienia spotkanie ze skazańcem.

Poruszająca historia skazańca oskarżonego o zabójstwo

Losy skazanego na śmierć Johna Coffeya, w którego wcielił się fenomenalnie Michael Clarke Duncan, wzruszają i poruszają do głębi.

Film z 6 nominacjami do Oscara i wieloma nagrodami

Obraz zebrał entuzjastyczne recenzje i zdobył liczne nagrody, w tym cztery Oscary. Jest uznawany za jedną z najlepszych ekranizacji prozy Kinga.

Podsumowanie

Stephen King jest mistrzem opowiadania mrocznych historii, które od dekad zachwycają czytelników na całym świecie. Nic więc dziwnego, że jego proza tak chętnie jest ekranizowana. Wielokrotnie udowodnił, że jego opowieści świetnie znajdują swoje odzwierciedlenie na kinowym ekranie dzięki tak wybitnym twórcom jak Kubrick, De Palma czy Darabont. Przedstawione adaptacje to zaledwie wybrane pozycje z bogatego dorobku filmowych interpretacji jego twórczości. Dowodzą jednak, że King po mistrzowsku łączy wciągającą fabułę z przerażającym klimatem, co sprawia, że jego historie tak doskonale się ogląda. Bez wątpienia jeszcze nie raz ekranizacje jego dzieł wprawią widzów w zachwyt i przerażenie.

Najczęściej zadawane pytania

Trudno wskazać jednoznacznie najlepszą. Do arcydzieł należą na pewno Lśnienie Kubricka, Skazani na Shawshank Darabonta czy Carrie De Palmy. Każda z nich ma swoje mocne strony.

Kubrick znacząco zmienił fabułę i wymowę powieści, czemu pisarz się sprzeciwiał. Z czasem jednak docenił genialną wizję reżysera.

Zarówno Tim Curry w miniserialu, jak i Bill Skarsgård w filmie stworzyli ikoniczne, ale bardzo różne kreacje klauna-potwora.

Reżyseria, gra aktorska, muzyka i wierność materiałowi źródłowemu sprawiają, że jest to po prostu arcydzieło kina.

Zazwyczaj jest z nich zadowolony, choć zdarzało mu się krytykować zbyt swobodne adaptacje. Docenia jednak talent reżyserów.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Angielskie słodycze - recenzje i porady: Zanurz się w słodkim świecie smaków
  2. Spalarnia śmieci w Wiedniu - największa w Europie. Jak działa i dlaczego jest tak ważna?
  3. 10 najlepszych filmów familijnych na niedzielę
  4. 10 najlepszych thrillerów prawniczych
  5. Instalacja on grid i off grid - jaka jest różnica?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski

Jestem Fabian i od zawsze nurtowała mnie siła kinematografii i sztuki telewizyjnej. Tutaj na stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły