Porażki wielkich reżyserów

Porażki wielkich reżyserów
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski30.08.2023 | 7 min.

Najgłośniejsze niepowodzenia reżyserów

W świecie kina zdarzają się wzloty i upadki. Nawet najwięksi reżyserzy mają na swoim koncie produkcje, które okazały się klapami finansowymi, spotkały się z chłodnym przyjęciem krytyków lub rozczarowały oczekiwania widzów. Czasem wystarczy jeden nieudany film, by podważyć dotychczasowy dorobek i reputację twórcy. Oto przegląd najgłośniejszych wpadek znanych reżyserów.

Klęski finansowe filmów

Najboleśniej odbijają się na reżyserach finansowe klapy ich filmów. Gdy budżet produkcji sięga dziesiątek milionów dolarów, a wpływy z biletów ledwo przekraczają połowę zainwestowanych pieniędzy, trudno mówić o sukcesie. Tak było w przypadku "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese, który przy budżecie 150 milionów dolarów zarobił zaledwie 185 milionów. Podobny los spotkał "BFG" Stevena Spielberga, który przy koszcie 140 milionów przyniósł przychody rzędu 178 milionów. Tego typu porażki finansowe z pewnością nie dodają splendoru filmografii.

Negatywne recenzje krytyków

Nawet jeśli film okazał się kasowym sukcesem, ale zebrał fatalne recenzje krytyków, trudno mówić o pełnym zwycięstwie. Przekonali się o tym Spielberg, Nolan i Tarantino, których niektóre produkcje spotkały się z druzgocącą oceną recenzentów. Chłodno przyjęte zostały m.in. "Gotowy gracz jeden" Spielberga, "Tenecie" Nolana czy "Pewnego razu... w Hollywood" Tarantino. Tego rodzaju opinie na pewno nie przysparzają reżyserom splendoru.

Niespełnione oczekiwania widzów

Czasem nawet filmy docenione przez krytyków i przynoszące zyski rozczarowują oczekiwania widzów. Wielbiciele twórczości braci Coen mocno zawiedli się na ich komedii "Ladykillers", spodziewając się po niej więcej. Podobnie było z "Inception" Nolana i "Nienawistną ósemką" Tarantino, które mimo pozytywnych ocen, dla wielu fanów okazały się zbyt skomplikowane i nudne. Tego typu rozczarowania widzów na pewno odciskają się na wizerunku twórców.

Steven Spielberg i poszukiwanie hitu

Niepowodzenie "The BFG"

Ekranizacja książki Roalda Dahla z 2016 roku okazała się jedną z największych finansowych klap w dorobku Spielberga. Film z budżetem 140 milionów dolarów przyniósł zaledwie 178 milionów wpływów ze sprzedaży biletów, co przy tak wysokich kosztach produkcji trudno uznać za sukces. Co więcej, "The BFG" zebrał mieszane recenzje krytyków i nie spełnił oczekiwań fanów baśniowych historii reżysera. To z pewnością plama na filmografii Spielberga.

Rozczarowanie "Ready Player One"

Science fiction z 2018 roku miało wszelkie atuty, by stać się hitem - ciekawą fabułę, świetne efekty specjalne i rozpoznawalny styl Spielberga. Niestety, mimo iż film nie był finansową klapą, to recenzje krytyków były mieszane, a widzowie narzekali na schematyczność i brak polotu. Wielu fanów oczekiwało czegoś więcej po mistrzu kina rozrywkowego. To kolejny zawód w dorobku reżysera.

Chłodne przyjęcie "West Side Story"

Musical z 2021 roku miał w zamyśle twórców ożywić tę klasykę gatunku i przyciągnąć nową widownię. Niestety, mimo pozytywnych recenzji, frekwencja w kinach była niska, a wpływy ze sprzedaży biletów poniżej oczekiwań. Widzowie narzekali na zbytnie trzymanie się pierwowzoru i brak świeżości. Dla wielu miłośników musicali był to rozczarowujący powrót Spielberga do tego gatunku. Nie zapewniło mu to upragnionego hitu.

Wpadki filmowe Martina Scorsese

Klapa finansowa "Hugo i jego wynalazek"

Film familijny z 2011 roku był najdroższą produkcją w dorobku Scorsese, z budżetem sięgającym 150 milionów dolarów. Niestety, przychody ze sprzedaży biletów wyniosły zaledwie 185 milionów, co przy tak wielkich nakładach trudno uznać za sukces finansowy. Co więcej, mimo pozytywnych recenzji, widzowie oczekiwali czegoś innego po mistrzu kina gangsterskiego. To na pewno rozczarowująca produkcja w dorobku reżysera.

Kontrowersje wokół "Ostatniego kuszenia Chrystusa"

Ten film z 1988 roku wywołał falę protestów i bojkotów ze strony środowisk chrześcijańskich za rzekome bluźnierstwo. Wpływy ze sprzedaży biletów były niskie, a Scorsese oskarżono o próbę podważenia fundamentów wiary. Mimo pozytywnych recenzji, kontrowersje wokół filmu na długo zapisały się w historii kina i na pewno nie przysporzyły reżyserowi dobrej sławy.

Nieudany remaster "Taksówkarza"

Kultowy obraz z 1976 roku doczekał się w 2011 roku cyfrowego remasteringu z okazji 35-lecia premiery. Niestety, nowa wersja zebrała miażdżące recenzje krytyków i rozczarowała widzów, którzy narzekali na fatalną jakość obrazu i dźwięku. Scorsese musiał przeprosić fanów i wycofać wadliwą kopię filmu. To na pewno wstydliwy incydent w jego karierze.

Christopher Nolan - reżyser rozczarowań

Porażki wielkich reżyserów

Niezrozumiały "Inception"

Ten thriller science fiction z 2010 roku zebrał co prawda dobre recenzje i okazał się kasowym hitem, jednak wielu widzów narzekało na nadmiernie skomplikowaną fabułę i brak zrozumiałości. Fani oczekiwali czegoś bardziej przystępnego po twórcy "Batmana". Mimo sukcesu frekwencyjnego, dla wielu "Inception" był rozczarowaniem i zwrotem Nolana w stronę kina niszowego.

Zbyt skomplikowany "Tenecie"

Kolejny film z gatunku sci-fi wyreżyserowany przez Nolana w 2020 roku również okazał się zbyt trudny w odbiorze dla przeciętnego widza. Skomplikowana intryga czasowa, paradoksy fabularne i niejasności w scenariuszu sprawiły, że wielu fanów wyszło z kina zdezorientowanych. Mimo pochlebnych recenzji, dla sporej części publiczności była to kolejna niezrozumiała produkcja w dorobku twórcy.

Nuda w "Interstellarze"

Astronomiczny budżet, obsada z pierwszej ligi aktorskiej i fantastyczna oprawa wizualna - wszystko wskazywało na to, że film z 2014 roku będzie arcydziełem Nolana. Niestety, mimo entuzjastycznego przyjęcia przez krytykę, zdania widzów były podzielone. Wielu z nich uznało "Interstellar" za zbyt nużący i pretensjonalny. Jak na tak drogi blockbuster, produkcja okazała się rozczarowaniem dla wielbicieli reżysera.

Wpadki braci Coen

Nieudana "Ladykillers"

Czarna komedia kryminalna z 2004 roku była remake'iem brytyjskiego filmu z 1955 roku o tym samym tytule. Niestety, mimo gwiazdorskiej obsady i typowego dla braci Coen czarnego humoru, film ten okazał się klapą zarówno finansową, jak i artystyczną. Słabe recenzje i niskie wpływy z biletów sprawiły, że "Ladykillers" uznawany jest za jedną z największych wtop w karierze utalentowanych reżyserów.

Rozczarowujący "Człowiek, który nie był tam"

Western z 2016 roku był powrotem braci Coen do korzeni ich twórczości. Jednak mimo ciekawej obsady i klimatycznych plenerów, film ten rozczarował krytyków i widzów. Zarzucano mu schematyczność, brak polotu i wtórność względem wcześniejszych dokonań reżyserów. Słabe wpływy finansowe tylko utwierdziły w przekonaniu, że była to jedna z najsłabszych produkcji w dorobku braci.

Kontrowersyjny "Człowiek, który zabił Don Kichota"

Nad tym filmem bracia Coen pracowali z przerwami ponad 20 lat. Jednak finalny efekt, który ujrzał światło dzienne w 2018 roku, okazał się sporym rozczarowaniem. Pretensjonalna fabuła, chaos narracyjny i kontrowersyjne wątki spotkały się z negatywnym odbiorem. Wielu krytyków uznało ten film za jedno z największych niepowodzeń w karierze utalentowanego duetu reżyserskiego.

Quentina Tarantino zawiodła publiczność

Nuda w "Nienawistnej ósemce"

Mroczny western z 2015 roku był ambitną próbą stworzenia eposu w stylu Tarantino. Niestety, mimo świetnych ocen krytyków, wielu widzów uznało ten prawie 3-godzinny film za zbyt nużący i rozwlekły. Brak dynamiki akcji, długie dialogi i nadmierna brutalność sprawiły, że "Nienawistna ósemka" dla wielu fanów była bolesnym rozczarowaniem.

Rozczarowanie "Pewnego razu... w Hollywood"

Kolejne dzieło Tarantino z 2019 roku również nie spełniło oczekiwań widowni. Tym razem chodziło o zbytnie ubóstwo fabuły, brak wyrazistych postaci i niewykorzystany potencjał ciekawego tła historycznego. Mimo pochlebnych recenzji, wielu widzów wyszło z seansu z poczuciem niedosytu. Dla fanów była to kolejna oznaka, że Tarantino powtarza się i traci wigor.

Kontrowersje wokół "Django"

Mroczny western z 2012 roku przyniósł reżyserowi wiele splendoru i nagród, jednak także sporo krytyki. Zarzucano mu gloryfikację przemocy, nadmierny cynizm i kontrowersyjne podejście do tematu niewolnictwa. Film wywołał protesty aktywistów i dyskusje na temat granic wolności artystycznej. Mimo sukcesu kasowego i artystycznego, "Django" na trwałe wpisał się w życiorys Tarantino jako jego najbardziej kontrowersyjna produkcja.

Podsumowanie

Nawet najwybitniejsi reżyserzy mają w swojej filmografii wpływki i rozczarowania. Czasem wystarczy jedna nieudana produkcja, by podważyć ich dotychczasowy dorobek i artystyczny status. Z finansowego tankowania, fatalnych recenzji i niespełnionych oczekiwań widzów trudno się podnieść. Jednak prawdziwi giganci kina potrafią wyciągnąć wnioski z porażek i stworzyć kolejne arcydzieła. Być może w przyszłości Spielberg, Scorsese, Nolan, bracia Coen i Tarantino zdołają zmazać plamy na swoich życiorysach i udowodnić, że wciąż mają w sobie twórczy potencjał.

Najczęstsze pytania

Najgorsze finansowo wypadł remake "The BFG" z 2016 roku. Przy budżecie 140 milionów dolarów film zarobił zaledwie 178 milionów, co było rozczarowaniem.

Zdecydowanie "Ostatnie kuszenie Chrystusa" z 1988 roku, który spotkał się z falą krytyki i protestów środowisk religijnych.

Ze względu na nadmiernie skomplikowaną fabułę i brak przystępności dla masowej widowni.

"Człowiek, który zabił Don Kichota" z 2018 roku, który zebrał fatalne recenzje krytyków.

Zarzucano mu gloryfikację przemocy i kontrowersyjne ujęcie tematu niewolnictwa.

5 Podobnych Artykułów

  1. Angielskie słodycze - recenzje i porady: Zanurz się w słodkim świecie smaków
  2. Awaria Bełchatów: Przyczyny i konsekwencje awarii elektrowni - co warto wiedzieć?
  3. Spalarnia śmieci w Wiedniu - największa w Europie. Jak działa i dlaczego jest tak ważna?
  4. Jakie są koszty instalacji fotowoltaiki na garażu? Praktyczne porady
  5. 10 najlepszych filmów familijnych na niedzielę
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski

Jestem Fabian i od zawsze nurtowała mnie siła kinematografii i sztuki telewizyjnej. Tutaj na stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły