Instalacja on grid i off grid - jaka jest różnica?

 Instalacja on grid i off grid - jaka jest różnica?
Autor Jacek Mazur
Jacek Mazur12.10.2023 | 5 min.

Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, aby obniżyć rachunki za prąd i zyskać niezależność energetyczną. Przy wyborze systemu PV warto rozważyć dwa podstawowe rozwiązania - instalację on grid oraz off grid. Jakie są między nimi różnice i które rozwiązanie będzie optymalne w danych warunkach?

Czym różni się instalacja fotowoltaiczna on grid od off grid?

Podstawowa różnica między tymi systemami polega na sposobie podłączenia instalacji PV do sieci energetycznej. W przypadku on grid, panele są podłączone bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej. Nadwyżki produkowanej energii są wprowadzane do sieci, co pozwala na rozliczanie bilansu z zakładem energetycznym. Z kolei system off grid działa całkowicie autonomicznie, bez podłączenia do sieci dystrybucyjnej.

Jak działa system on grid a jak off grid - porównanie

Instalacja on grid działa równolegle z siecią elektroenergetyczną. W przypadku niedoboru energii, pobiera ją z sieci. Jeśli produkuje nadwyżki, oddaje je do sieci, co pozwala zmniejszyć rachunki za prąd. Rozliczenia odbywają się w systemie opustów lub feed-in tariff. Z kolei system off grid nie jest podłączony do sieci dystrybucyjnej. Całość zużywanej energii musi być wytworzona przez panele PV i zmagazynowana w akumulatorach. Stąd też instalacje off grid wymagają doboru odpowiednio większej mocy paneli i pojemności magazynów.

Ile kosztuje montaż instalacji on grid oraz off grid?

Koszt instalacji on grid zaczyna się już od ok. 15-20 tys. zł w przypadku małych, kilkupanelowych systemów. Duże instalacje wymagają nakładów rzędu 30-50 tys. zł. Droższe są systemy off grid, gdyż oprócz paneli PV, konieczne są dodatkowe elementy jak kontrolery, inwertery hybrydowe oraz akumulatory. Taka instalacja może kosztować od 40 tys. zł w górę. Jednak dzięki niej uzyskuje się pełną niezależność energetyczną.

Kiedy warto wybrać instalację podłączoną do sieci, a kiedy autonomiczną?

 Instalacja on grid i off grid - jaka jest różnica?

Instalacja on grid sprawdzi się w budynkach podłączonych do sieci elektroenergetycznej. Pozwala obniżyć rachunki za prąd i zapewnia dodatkowe korzyści finansowe z nadwyżek energii. Natomiast system off grid będzie optymalny w miejscach odległych od sieci dystrybucyjnej lub całkowicie odciętych od infrastruktury elektroenergetycznej. Zapewnia całkowitą niezależność, choć jego montaż i utrzymanie są droższe.

Jakie są wady i zalety instalacji on grid oraz off grid?

Do zalet instalacji on grid należą:

 • Niższe koszty inwestycyjne
 • Możliwość rozliczania nadwyżek energii
 • Prostsza konstrukcja systemu

Wady to konieczność pozostania podłączonym do sieci energetycznej. Z kolei instalacja off grid charakteryzuje się:

 • Całkowitą niezależnością energetyczną
 • Brakiem opłat za energię
 • Możliwością montażu w dowolnym miejscu

Jednak wymaga większych nakładów inwestycyjnych i kosztów serwisowych akumulatorów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze instalacji fotowoltaicznej?

Kluczowe czynniki przy wyborze systemu PV to miejsce montażu (odległość od sieci dystrybucyjnej), dostępna powierzchnia na panele, roczne zużycie energii oraz możliwości finansowe. Instalacja on grid wymaga mniejszej powierzchni i mocy paneli. Off grid - większej, by zapewnić autonomię energetyczną. Ponadto trzeba uwzględnić chłonność sieci w przypadku planowanej nadwyżki energii z instalacji on grid.

Jak działają panele fotowoltaiczne on grid i off grid? Różnice

Panele PV działają identycznie w obu systemach, różni je sposób podłączenia. W on grid nadmiar energii trafia do sieci dystrybucyjnej. Przy off grid konieczne jest jej magazynowanie w akumulatorach. Stąd też systemy autonomiczne wymagają dopasowania mocy paneli i pojemności baterii, by zapewnić nieprzerwane działanie.

Magazynowanie energii - czy przy instalacji on grid też jest potrzebne?

Przy standardowej instalacji on grid magazynowanie energii nie jest konieczne, ponieważ nadwyżki odprowadzane są do sieci elektroenergetycznej. Jednak coraz popularniejsze stają się systemy hybrydowe łączące on grid z akumulatorami. Pozwalają one lepiej wykorzystać wyprodukowaną energię i zwiększają autonomię energetyczną budynku.

Podsumowanie - on grid czy off grid, co wybrać?

Wybór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od lokalizacji i możliwości podłączenia do sieci dystrybucyjnej. System on grid ze względu na niższe koszty montażu i możliwość rozliczania nadwyżek energii będzie optymalny dla większości gospodarstw domowych. Off grid z kolei zapewnia pełną niezależność, ale wiąże się z wyższymi nakładami inwestycyjnymi. Przy wyborze instalacji PV trzeba też wziąć pod uwagę dostępną powierzchnię i roczne zapotrzebowanie na energię.

Najczęstsze pytania

Moc instalacji należy dobrać pod kątem rocznego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Przy systemie on grid wystarczy zapewnić 50-70% pokrycia zapotrzebowania, w off grid nawet 100% i więcej.

Najlepsze do magazynowania energii z paneli PV są akumulatory kwasowo-ołowiowe lub litowo-jonowe. Ważna jest odpowiednia pojemność dostosowana do mocy instalacji.

Konieczne jest zgłoszenie mikroinstalacji do operatora sieci dystrybucyjnej. Trzeba też podpisać umowę o wprowadzanie nadwyżek energii do sieci.

W domku bez dostępu do sieci elektroenergetycznej najlepszy będzie autonomiczny system off grid z panelem PV i magazynami energii.

Okres zwrotu zależy od wielkości instalacji i lokalnych taryf za energię. Przeciętnie wynosi on 5-7 lat w przypadku on grid oraz 7-10 lat dla off grid.

5 Podobnych Artykułów

 1. Angielskie słodycze - recenzje i porady: Zanurz się w słodkim świecie smaków
 2. Biogazownie kontenerowe - najlepsze rozwiązanie dla małych gospodarstw
 3. Jak zorganizować maraton Gwiezdnych Wojen?
 4. Najlepsze filmy z Angeliną Jolie
 5. Panele solarne do grzania wody w basenie - tania alternatywa
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jacek Mazur
Jacek Mazur

Zafascynowany światem filmu i seriali, odkrywam tajemnice architektury, wplatając ducha religii. Kulinarna podróż połączona z pięknem filmowego krajobrazu. Zapraszam na wędrówkę przez ekranowe i rzeczywiste horyzonty.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły