10 najlepszych filmów o podróży w czasie

10 najlepszych filmów o podróży w czasie
Autor Marcelina Wróblewska
Marcelina Wróblewska18.09.2023 | 5 min.

Podróże w czasie to jeden z ulubionych motywów w kinie science fiction. Od dekad reżyserzy i scenarzyści zafascynowani są możliwością przeniesienia bohaterów w przeszłość lub przyszłość, by zbadać konsekwencje ingerencji w historii. Filmy z podróżami w czasie pozwalają widzom zanurzyć się w alternatywnych liniach czasowych, spotkać postacie historyczne oraz doświadczyć efektu motyla. Niektóre produkcje traktują podróże w czasie jako główny motyw fabularny. Inne wykorzystują je jako intrygujący dodatek do historii osadzonej w konkretnej epoce. Bez względu na sposób ujęcia, podróże w czasie gwarantują emocjonującą przygodę dla widzów.

Klasyki kina science fiction

Terminator 2: Dzień sądu

Kultowy obraz Jamesa Camerona z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej. Tym razem maszyna z przyszłości została wysłana w przeszłość, by chronić Johna Connora. Film stał się przełomem jeśli chodzi o efekty specjalne i sceny akcji.

Powrót do przyszłości

Komedia Roberta Zemeckisa z 1985 roku opowiada o nastolatku Martym McFly, który cofa się w czasie do lat 50. XX wieku za sprawą wehikułu czasu zbudowanego przez szalonego naukowca. Seria doczekała się dwóch kontynuacji.

12 małp

Mroczny thriller Terry'ego Gilliama z Bruce'em Willisem w roli skazańca wysłanego w przeszłość, by powstrzymać epidemię wirusa niszczącego ludzkość. Film doczekał się serialowego sequela z 2022 roku.

Thrillery z elementami podróży w czasie

Looper - pętla czasu

Rian Johnson wyreżyserował inteligentny i nieprzewidywalny thriller z Bruce'em Willisem i Joseph'em Gordon-Levittem. Zabójcy z przyszłości, tzw. loopers, eliminują swoje przyszłe wersje wysyłane w przeszłość.

Matrix

Kultowe dzieło Lany i Lilly Wachowskich z 1999 roku opowiada o hakerze Neo, który odkrywa, że świat, w którym żyje, jest tylko symulacją stworzoną przez maszyny. Film zrewolucjonizował efekty specjalne i sceny walki.

Incepcja

Christopher Nolan wyreżyserował intrygujący thriller z Leoinardem DiCaprio o grupie złodziei wpadających do snów ofiar, by kraść cenne informacje. Zdobył 4 Oscary.

Komedie z podróżami w czasie

Bill i Ted - doskonała przygoda

Kultowy film z 1989 roku o dwóch leniwych licealistach, którzy muszą zaliczyć prezentację historyczną, by otrzymać dobrą ocenę. Wykorzystują do tego budkę telefoniczną jako wehikuł czasu.

Hot Tub Time Machine

Zabawna komedia z 2010 roku o grupie przyjaciół cofających się w czasie do lat 80. dzięki napojowi energetycznemu i wannie z hydromasażem pełniącej funkcję wehikułu czasu.

Papierowy dom

Hiszpański serial Netflixa o grupie złodziei napadających na Bank Hiszpanii. Podczas skoku cofają się w czasie do lat 40. i rozpoczynają podwójne życie.

Dramaty osadzone w przeszłości

10 najlepszych filmów o podróży w czasie

Pojutrze

Katastroficzny film z 2004 roku ukazujący skutki globalnego ocieplenia z perspektywy farmera granym przez Denzela Washingtona. Bohater cofa się w czasie, by zapobiec katastrofie.

Forrest Gump

Oscarowy dramat z Tomem Hanksem w roli tytułowego bohatera o niskim ilorazie inteligencji, który staje się świadkiem wielu historycznych wydarzeń XX wieku.

Pamiętnik

Melodramat z Rachel McAdams i Ryanem Goslingiem jako parą kochanków, którzy podróżują w czasie i przestrzeni dzięki zapisanym wspomnieniom w tytułowym pamiętniku.

Filmy animowane dla dzieci

Epoka lodowcowa

Przygodowa animacja studia Blue Sky opowiadająca o mamucie, leniwcu i tygrysie szablozębnym, którzy muszą wrócić do epoki lodowcowej, by ocalić świat przed globalnym ociepleniem.

Zaplątani

Disneyowska bajka o nastoletniej księżniczce mającej magiczne, długie włosy, która wraz z przystojnym złodziejem cofa się w czasie, by poznać prawdę o swoim pochodzeniu.

Gdzie jest Nemo?

W poszukiwaniu zaginionego syna ojciec-ryba klown zapuszcza się w podwodną podróż, podczas której napotyka magiczną zatokę cofającą go w czasie.

Najnowsze hity o podróżach w czasie

Tenet

Christopher Nolan ponownie bierze na warsztat motyw podróży w czasie. Tym razem agent CIA musi powstrzymać III wojnę światową. Film zebrał pochlebne recenzje krytyków.

Projekt Adam

Sci-fi Netflixa z Ryanem Reynoldsem jako pilotem, który cofa się w czasie, by ocalić rodzinę i przyszłość. Obraz zdobył popularność dzięki efektownym scenom akcji.

Everything Everywhere All at Once

Komedia akcji o właścicielce pralni, która podczas podróży przez multiwersum styka się ze swoimi alternatywnymi wersjami. Film zebrał entuzjastyczne recenzje krytyków.

Podróże w czasie ciągle fascynują

Podróże w czasie od lat intrygują twórców filmowych, pozwalając snuć opowieści o alternatywnych liniach czasowych, spotkaniach z postaciami historycznymi i uniknięciu katastrof. Od kultowych produkcji science fiction po współczesne hity, motyw ten wciąż ma ogromny potencjał fabularny. Zarówno reżyserzy, jak i widzowie nie przestają fascynować się możliwościami, jakie niesie ze sobą manipulowanie czasem. Póki co musimy zadowolić się podróżami w czasie na ekranie, ale kto wie - może kiedyś uda się je urzeczywistnić również w rzeczywistości?

Najczęstsze pytania

Do klasyków gatunku należą m.in. seria "Powrót do przyszłości", "Terminator", "12 małp" oraz "Matrix".

Dla młodszych widzów polecamy animacje "Epoka lodowcowa", "Zaplątani" oraz "Gdzie jest Nemo?".

W ostatnich latach ukazały się m.in. "Tenet" Christophera Nolana oraz "Projekt Adam" i "Everything Everywhere All at Once" dostępne na Netflix.

Wiele klasycznych produkcji znajdziemy na DVD oraz na platformach streamingowych typu Netflix, HBO Max, Amazon Prime czy Disney+.

Pozwala twórcom i widzom zbadać alternatywne wersje historii, spotkać bohaterów z przeszłości oraz stworzyć intrygującą fabułę pełną zwrotów akcji.

5 Podobnych Artykułów

  1. Angielskie słodycze - recenzje i porady: Zanurz się w słodkim świecie smaków
  2. Awaria Bełchatów: Przyczyny i konsekwencje awarii elektrowni - co warto wiedzieć?
  3. Spalarnia śmieci w Wiedniu - największa w Europie. Jak działa i dlaczego jest tak ważna?
  4. Jakie są koszty instalacji fotowoltaiki na garażu? Praktyczne porady
  5. Jak zorganizować maraton Gwiezdnych Wojen?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marcelina Wróblewska
Marcelina Wróblewska

Z pasją opowiadam o filmach i serialach, odkrywam architektoniczne piękno świata oraz eksploruję głębiny religii. W moim świecie kulinaria stają się sztuką. Zapraszam na podróż przez różnorodność i inspiracje.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły