Najstraszniejsze horrory lat 90.

Najstraszniejsze horrory lat 90.
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski22.08.2023 | 4 min.

Lata 90. to złota era kina grozy. Wówczas na ekranach pojawiło się wiele produkcji, które na stałe wpisały się do kanonu gatunku i do dziś budzą grozę oraz dreszcze emocji. Te horrory charakteryzuje mroczna, niepokojąca atmosfera, przerażające sceny oraz fascynujące, choć często mroczne postacie.

Klasyki gatunku z tamtych lat

Krzyk

Kultowy slasher Wesa Cravena z 1996 roku z Neve Campbell w roli Sidney Prescott nękanej przez zamaskowanego seryjnego mordercę. Film stał się przebojem kinowym, zarabiając ponad 100 milionów dolarów przy budżecie 15 milionów. Charakterystyczna czarna peleryna i biała maska Ghostface na stałe wpisały się do kanonu horroru.

Martwe zło

Kolejny klasyk zombie horroru w reżyserii George'a A. Romero z 2005 roku. Kontynuacja cyklu o żywych trupach rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie opanowanym przez nieumarłych. Mroczny, brutalny i przerażający obraz upadku ludzkości.

Obserwowani

Debiutancki film Jamesa Wana z 1992 roku o grupie studentów nawiedzanych przez demoniczną siłę. Niskobudżetowa produkcja z mistrzowsko budowaną atmosferą grozy, która stała się jednym z najbardziej wpływowych horrorów tamtych lat.

Najlepsi reżyserzy horrorów tamtych czasów

Wes Craven

Twórca kultowego cyklu Koszmar z ulicy Wiązów, który w latach 90. stworzył również przełomowego Krzyku. Jego horrory cechuje charakterystyczny czarny humor, napięcie i niezwykłe poczucie grozy.

George A. Romero

Ojciec chrzestny zombie horroru, który w latach 90. kontynuował swój cykl o żywych trupach filmami takimi jak Cmentarz żywych trupów czy Władcy ciemności. Jego obrazy pełne są krwawej przemocy i czarnego humoru.

John Carpenter

Twórca kultowych Halloween, The Thing czy Uciekający z Nowego Jorku. W latach 90. stworzył m.in. Wpasuj się albo giń z brutalną satyrą na rzeczywistość telewizyjną.

Charakterystyczne cechy ówczesnych horrorów

Mroczna atmosfera

Horrory lat 90. charakteryzuje wyjątkowo mroczna, ponura atmosfera, która potęguje uczucie grozy i niepokoju. Reżyserzy świetnie budowali napięcie dzięki zdjęciom, muzyce i scenografii.

Brutalna przemoc

W filmach tych nie brakuje drastycznych, krwawych scen, często pokazujących zabijanie z zatrważającą drobiazgowością. Brutalna przemoc szokowała widzów i stanowiła masę grozy.

Niejednoznaczni bohaterowie

Postacie mają często mroczną, wielowymiarową osobowość. Są złożeni, pozbawieni czarno-białej charakterystyki. Dodaje to filmom głębi.

Ulubione motywy fabularne

Najstraszniejsze horrory lat 90.

Psychopatyczni mordercy

Jednym z najpopularniejszych motywów były historie o seryjnych mordercach polujących na nastoletnie ofiary. Rozpoznawalne postacie jak Ghostface, Kevina Williamsona czy Jigsaw.

Nawiedzone domy

Kolejny ulubiony motyw to nawiedzone, opuszczone domy, w których straszą demony przeszłości. Świetnym przykładem jest Dom nawiedzony z 1999 roku.

Demoniczne opętania

W wielu horrorach pojawiał się wątek opętania przez demony i walki ze złymi mocami. Jak choćby w Egzorcyście Ojca Karrasa z końca dekady.

Dlaczego horrory lat 90. do dziś budzą grozę

Ponadczasowa tematyka

Choć powstały dekady temu, ich tematyka wciąż pozostaje aktualna i angażująca. Dotyczą uniwersalnych lęków i fobii.

Niepokojące sceny gore

Świetnie zrealizowane, szokujące sceny przemocy wciąż potrafią przerazić i zmrozić krew w żyłach.

Niezwykła atmosfera grozy

Doskonałe zbudowanie nastroju, charakterystyczna muzyka i mrożące krew w żyłach sekwencje sprawiają, że wciąż można się bać.

Podsumowanie

Horrory lat 90. to prawdziwe arcydzieła gatunku, które na trwałe wpisały się do historii kina. Choć wiele z nich ma już kilka dekad, wciąż potrafią przerażać i szokować widzów. Ze względu na doskonałe budowanie napięcia, ponadczasową tematykę i ikoniczne sceny pozostają nieśmiertelnymi klasykami, do których chętnie powracają fani horroru.

5 Podobnych Artykułów

  1. Angielskie słodycze - recenzje i porady: Zanurz się w słodkim świecie smaków
  2. Awaria Bełchatów: Przyczyny i konsekwencje awarii elektrowni - co warto wiedzieć?
  3. Spalarnia śmieci w Wiedniu - największa w Europie. Jak działa i dlaczego jest tak ważna?
  4. Jakie są koszty instalacji fotowoltaiki na garażu? Praktyczne porady
  5. 10 najlepszych filmów familijnych na niedzielę
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Fabian Jaworski
Fabian Jaworski

Jestem Fabian i od zawsze nurtowała mnie siła kinematografii i sztuki telewizyjnej. Tutaj na stronie znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł, a także wiele ciekawostek ze świata rozrywki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły