Drzewa w donicach - jak pięknie udekorować dom z pomocą drzewek domowych? Ekspertyza i wskazówki

 Drzewa w donicach - jak pięknie udekorować dom z pomocą drzewek domowych? Ekspertyza i wskazówki
Autor Jacek Mazur
Jacek Mazur27.10.2023 | 5 min.

Drzewka w donicach to świetny sposób na wprowadzenie natury do wnętrz. Nadają one przestrzeni przytulności i ciepła. Dobrze dobrane drzewka w donicach mogą także oczyszczać powietrze oraz poprawiać samopoczucie. Jakie drzewa wybrać do donic i jak o nie dbać, by cieszyły oko przez długi czas?

Jakie drzewa najlepiej sprawdzają się w donicach?

Nie wszystkie gatunki drzew nadają się do uprawy w donicach. Najlepiej sprawdzą się niewielkie drzewka o powolnym tempie wzrostu. Wśród polecanych gatunków warto wymienić drzewka cytrusowe - cytryny, pomarańcze czy kumquaty. Świetnie prezentują się także oliwki oraz drzewka owocowe - morele, śliwy, jabłonie i grusze karłowate. Dobrą opcją będą również bluszcze pospolite i bukszpany. Z iglaków polecane są sosny, jałowce i cyprysiki.

W jaki rozmiar donicy warto sadzić popularne drzewka domowe?

Wybierając donicę, należy wziąć pod uwagę docelowy rozmiar drzewka. Dla cytrusowców odpowiednia będzie donica o średnicy 30-40 cm. Oliwki i drzewka owocowe warto posadzić w donicach o średnicy około 25 cm. Bluszcze i bukszpany wystarczy umieścić w donicach 15-20 cm. Małe iglaki sprawdzą się w doniczkach o średnicy 10-15 cm. Pamiętaj, aby zostawić około 5 cm wolnej przestrzeni na obwodzie donicy.

Jak pielęgnować drzewka domowe w donicach, by rosły zdrowo?

Aby drzewka domowe długo cieszyły oko zdrowym wyglądem, wymagają systematycznej pielęgnacji. Przede wszystkim należy je regularnie podlewać - raz na kilka dni latem i rzadziej zimą. Ważne jest też nawożenie - raz w miesiącu warto zastosować nawóz do roślin zielonych. Nie zapominajmy również o obcinaniu przesuszonych gałązek nożyczkami ogrodniczymi. Warto też co jakiś czas obrysować kształt korony drzewka.

Które gatunki drzew domowych w donicach oczyszczają powietrze?

 Drzewa w donicach - jak pięknie udekorować dom z pomocą drzewek domowych? Ekspertyza i wskazówki

Niektóre drzewka doniczkowe mają zdolność do oczyszczania powietrza z toksycznych związków i produktów spalania. Do najlepszych oczyszczaczy powietrza należą bluszcze, które pochłaniają m.in. formaldehyd. Bardzo dobre właściwości mają też drzewka cytrusowe - zwłaszcza cytryny, które neutralizują benzol i trichloroeten. Dobrym oczyszczaczem powietrza jest także sosna, pochłaniająca amoniak i acetaldehyd.

Jakie drzewa w donicach nadają się do małych mieszkań?

Wybierając drzewka do niewielkich mieszkań, warto postawić na gatunki wolno rosnące, które nie przerośniętych przestrzeni. Dobrym wyborem będą bonsai - karłowate drzewka w azjatyckim stylu. Świetnie sprawdzą się także cyprysiki i sosny karłowate. Z liściastych propozycji polecamy bukszpany oraz bluszcze. Te niewielkie drzewka z łatwością zmieszczą się na parapecie lub półce.

Gdzie ustawić drzewka domowe w donicach, by najlepiej się prezentowały?

Ustawiając drzewka domowe w doniczkach, warto wykorzystać do tego specjalne podstawki lub stoliki. Można je umieścić w przytulnych zakamarkach mieszkania - np. w rogu salonu lub sypialni. Świetnie będą prezentować się także na komodach, półkach czy parapetach. Pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu - drzewka lubią dużo rozproszonego światła. Unikajmy natomiast przeciągów i silnego nasłonecznienia.

Jakie ozdoby do drzewek w donicach wybrać, by stworzyć klimat?

Dekorując drzewka domowe w doniczkach, warto postawić na naturalne akcenty. Świetnie sprawdzą się ozdoby z drewna, kamieni, sznurka lub wikliny. Można także dodać akcent roślinny - mchy, paprocie czy storczyki. Na cytrusowcach ładnie prezentują się owocowe akcenty - plasterki cytryny, pomarańczy. Dla iglaków odpowiednie będą szyszki, gałązki świerkowe lub sosnowe.

Kiedy najlepiej kupować drzewka w donicach do domu lub mieszkania?

Najlepszą porą na zakup drzewek doniczkowych jest wiosna lub wczesne lato. Warto wybierać młode okazy z zawiązanymi pąkami lub pierwszymi liśćmi. Przed zakupem sprawdźmy, czy roślina ma zdrowe, niezbyt przesuszone liście i pędy. Drzewko powinno być zahartowane do warunków panujących w mieszkaniu. Unikajmy kupowania drzewek zimą - mogą one źle znieść nagłą zmianę temperatury.

Podsumowanie

Drzewka w donicach to świetny sposób na wprowadzenie natury do wnętrz przez cały rok. Aby cieszyć się ich pięknem przez długi czas, warto zadbać o odpowiedni dobór gatunków oraz systematyczną pielęgnację. Pamiętajmy, że każde drzewko ma swoje wymagania i należy je poznać przed zakupem. Warto też pomyśleć o odpowiedniej aranżacji i dekoracjach, które podkreślą urok domowej zieleni.

Najczęściej zadawane pytania

Częstotliwość podlewania zależy od gatunku, ale przeciętnie wystarczy podlewać co 2-3 dni latem i rzadziej zimą. Ważne jest też sprawdzanie wilgotności ziemi przed podlaniem.

Niektóre drzewka domowe mogą kwitnąć w donicach, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki. Są to np. cytrusy, morele, śliwy czy niektóre odmiany jabłoni.

Drzewka w donicach można kupić w dobrych centrach ogrodniczych, kwiaciarniach oraz sklepach internetowych. Ważne, aby pochodziły od sprawdzonego dostawcy.

Przesadzanie drzewek w donicach powinno odbywać się raz na 2-3 lata. Robimy to wczesną wiosną, stosując odpowiednią ziemię i nieco większą donicę.

Do nawożenia drzewek domowych polecane są np. Agrosoi lub Polsol dla roślin zielonych. Stosujemy je zgodnie z zaleceniami producenta.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Angielskie słodycze - recenzje i porady: Zanurz się w słodkim świecie smaków
  2. Energia słoneczna w domu? Wiata z panelami fotowoltaicznymi sprawdzi się idealnie!
  3. Jak zorganizować maraton Gwiezdnych Wojen?
  4. Najlepsze filmy z Angeliną Jolie
  5. Instalacja on grid i off grid - jaka jest różnica?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jacek Mazur
Jacek Mazur

Zafascynowany światem filmu i seriali, odkrywam tajemnice architektury, wplatając ducha religii. Kulinarna podróż połączona z pięknem filmowego krajobrazu. Zapraszam na wędrówkę przez ekranowe i rzeczywiste horyzonty.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły