Kolarstwo szosowe to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie, która co roku przyciąga miliony kibiców. Najważniejszym i najbardziej prestiżowym wyścigiem w kalendarzu jest Tour de France, który już po raz 110. zawita do Francji w 2023 roku. Tour de France to prawdziwe święto dla fanów kolarstwa, którzy z zapartym tchem śledzą zmagania najlepszych kolarzy świata na trasie liczącej ponad 3000 km.
Trasa i etapy Wyścigu Dookoła Francji 2023
Najważniejsze etapy górskie
Trasa Tour de France 2023 zapowiada się niezwykle ciekawie. Organizatorzy przygotowali szereg wymagających etapów górskich, które z pewnością odegrają kluczową rolę w rozstrzygnięciu klasyfikacji generalnej. Do najważniejszych etapów górskich zaliczają się:
- 9. etap z Saint-Gervais Mont Blanc do Courchevel z dwoma przejazdami przez Col de la Loze (2304 m n.p.m.) oraz Col de la Madeleine
- 12. etap z Briançon do Alpe d’Huez z przejazdami przez Galibier (2642 m n.p.m.), Croix de Fer i podjazdem pod Alpe d’Huez
- 16. etap z passengersem przez Tourmalet (2115 m n.p.m.) i Aubisque (1709 m n.p.m.)
- 17. etap z Pau do Cauterets-Cambasque z przejazdami przez Aspin, Tourmalet i podjazdem na Hautacam
- 20. etap z Belfort do Le Markstein Fellering z 7 wspinaczkami w Wogezach
Nowe etapy i zmiany w stosunku do poprzednich edycji
Organizatorzy Tour de France wprowadzili w 2023 roku kilka nowych etapów, które zapowiadają się niezwykle ciekawie. Najważniejsze nowości to:
- 3. etap z Amorebieta do Donosti - etap baskijski ze wspinaczkami i odcinkiem brukowanym
- 8. etap z Auch do Cahors - najdłuższy etap tegorocznego TdF liczący aż 219 km
- 13. etap z Bourg d’Oisans do Saint-Étienne - etap ze znacznym udziałem odcinków brukowanych i krótkich, stromych podjazdów
Ponadto po wielu latach do programu powrócił podjazd na Alpe d’Huez, a także wprowadzono premierowy etap w Wogezach.
Profil trasy i analiza wymagań
Profil trasy tegorocznego Tour de France jest bardzo wymagający. Łącznie przewyższenia wynoszą ponad 4000 metrów. Aż 6 etapów kończy się podjazdami, a kilkanaście zawiera odcinki brukowane. Taka trasa wymaga od zawodników wszechstronności - muszą dobrze jeździć na czas, wspinaczkach i kostce brukowej. Faworytami są kompletni kolarze.
Uczestnicy i faworyci TdF 2023
Obrońca tytułu Jonas Vingegaard i jego team
Głównym faworytem do końcowego zwycięstwa jest obrońca tytułu Jonas Vingegaard z grupy Jumbo-Visma. Duńczyk w ubiegłorocznym Tour de France pokonał Tadeja Pogačara i sięgnął po pierwsze w karierze zwycięstwo w "Wielkiej Pętli". Jego głównym celem będzie obrona żółtej koszulki. Vingegaard może liczyć na silne wsparcie od Primoža Rogliča, Wouta van Aerta, Stevena Kruijswijka oraz Seppa Kussa.
Pozostali kolarze pretendujący do podium
Głównym rywalem Vingegaarda będzie Słoweniec Tadej Pogačar z UAE Team Emirates. Zwycięzca TdF z 2020 i 2021 roku z pewnością będzie chciał odebrać Duńczykowi żółtą koszulkę. Walkę o podium zapowiadają także Kolumbijczyk Nairo Quintana (Arkéa-Samsic), Hiszpan Enric Mas (Movistar), Rosjanin Aleksandr Vlasov (Bora-Hansgrohe) czy Brytyjczyk Geraint Thomas (Ineos Grenadiers).
Polacy w stawce i ich szanse na sukces
W peletonie Tour de France 2023 zobaczymy pięciu Polaków. Największe szanse na wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej ma Rafał Majka (UAE Team Emirates), który będzie wspierał Tadeja Pogačara. Walkę o etapowe zwycięstwa zapowiadają Maciej Bodnar (TotalEnergies), Łukasz Owsian (Arkéa-Samsic) i Kamil Gradek (Bahrain Victorious). Tour de France pojedzie także Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers).
Transmisje i sposoby śledzenia wyścigu
Telewizja i online
Transmisje z Tour de France 2023 będzie można oglądać na kanale Eurosport 1. Etapowe relacje rozpoczną się codziennie około godziny 12:00. Wyścig będzie można śledzić także online na platformie Eurosport Player. Relacje i skróty etapów pojawią się również w mediach społecznościowych organizatora.
Aplikacje mobilne dla kibiców
Dla fanów Tour de France przygotowano specjalne aplikacje mobilne takie jak Tour Tracker czy Tissot TdF. Pozwalają one na śledzenie trasy, aktualnej pozycji kolarzy, wyników i statystyk. Dostępne są zarówno na Android, jak i iOS.
Najciekawsze konta w mediach społecznościowych
Najświeższe informacje, ciekawostki i zdjęcia z Tour de France można znaleźć obserwując oficjalne konta wyścigu na Twitterze, Facebooku i Instagramie. Ciekawe relacje zza kulis publikują także zawodnicy i grupy kolarskie.
Wyścig kobiet - pierwsza edycja Tour de France Femmes
Trasa i charakterystyka wyścigu kobiet
W 2023 roku po raz pierwszy zorganizowany zostanie kobiecy Tour de France. Wyścig o nazwie Tour de France Femmes odbędzie się w dniach 23-30 lipca, tydzień po zakończeniu wyścigu mężczyzn. Trasa liczyć będzie 8 etapów i ponad 1000 km. Podobnie jak wyścig mężczyzn, zawierać będzie etapy górskie, równinne oraz jazdę indywidualną na czas.
Największe faworytki do zwycięstwa
Głównymi faworytkami do triumfu w pierwszej edycji Tour de France kobiet są Holenderka Annemiek van Vleuten (Movistar), Włoszka Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo), Polka Katarzyna Niewiadoma (Canyon//SRAM) oraz Demi Vollering (SD Worx). Walka zapowiada się niezwykle zacięcie.
Porównanie z męskim TdF
Mimo że Tour de France kobiet będzie krótszy, jego trasa również zapowiada się wymagająco. Zawodniczki zmierzą się z takimi przełęczami jak Col du Tourmalet czy La Super Planche des Belles Filles. Największą różnicą jest brak etapu na Mont Ventoux oraz mniejsza liczba etapów górskich. Niemniej poziom rywalizacji będzie bardzo wysoki.
Rowery i sprzęt - innowacje technologiczne
Rowery i komponenty czołowych grup
Czołowe grupy kolarskie przywiozą na tegoroczny Tour de France zupełnie nowy sprzęt. Jumbo-Visma pojedzie na rowerach Cervelo z elektroniczną zmianą biegów. Z kolei Ineos Grenadiers zadebiutuje ramami i kołami produkcji BMC. Nowe rowery zaprezentują również Bora-Hansgrohe, UAE Team Emirates i Movistar.
Nowości i usprawnienia w strojach i akcesoriach
Oprócz rowerów, zawodnicy będą korzystać z nowinek technologicznych w kaskach, okularach i butach. Pojawią się m.in. jeszcze lżejsze modele butów, kaski z systemem chłodzenia czy okulary z hydrofobową powłoką.
Wpływ postępu technicznego na wyniki
Innowacje technologiczne odgrywają coraz większą rolę w kolarstwie. Lżejsze ramy, elastyczniejsze koła czy bardziej aerodynamiczne kaski mogą decydować o sekundach na trasach górskich etapów. Dlatego czołowe grupy inwestują ogromne środki w rozwój i nie boją się eksperymentować.
Kolarstwo szosowe - charakterystyka dyscypliny
Wymagania treningowe i fizyczne
Uprawianie kolarstwa szosowego na najwyższym poziomie wymaga ogromnej wydolności i wytrzymałości. Zawodnicy pokonują setki kilometrów dziennie, trenując nawet ponad 30 godzin tygodniowo. Muszą ćwiczyć zarówno sprinty, jak i długodystansową jazdę z maksymalnym wysiłkiem. Niezbędne są też treningi siłowe.
Strategie zespołowe stosowane w wyścigach
Kolarstwo szosowe ma silnie zespołowy charakter. Drużyny opracowują przed wyścigami taktyki, wyznaczając role poszczególnych zawodników. Najważniejsze zadania to: wsparcie lidera, pogoń za ucieczkami, jazda na czele peletonu oraz przygotowanie finiszu dla sprinterów.
Najważniejsze wyścigi szosowe sezonu
Do najważniejszych wyścigów kolarskich oprócz Tour de France zalicza się: Giro d’Italia, Vuelta a Espana, klasyki monumentalne (Mediolan-San Remo, Tour Flandrii, Paryż-Roubaix), a także mistrzostwa świata. Zawodnicy startują w 30-40 wyścigach rocznie na całym świecie.
Podsumowanie
Tour de France 2023 zapowiada się jako jedna z najciekawszych edycji w ostatnich latach. Organizatorzy przygotowali wymagającą trasę z wieloma nowymi i klasycznymi etapami górskimi. Walka o końcowe zwycięstwo stanie pomiędzy Jonasem Vingegaardem a Tadejem Pogacarem, choć wysoko mierzą też inni zawodnicy. Po raz pierwszy odbędzie się również kobiecy Tour de France z udziałem czołowych zawodniczek świata. Z pewnością będzie to wielkie święto dla wszystkich fanów kolarstwa.